Nitratlı gübre toplatılıyor

Terör eylemlerindeki patlayıcıların yapımında kullanılan amonyum nitratın satışı yasaklandı. Piyasadaki 64 bin tonluk gübre toplandı. Çiftçiler için alternatif ürün çalışmaları başladı

Nitratlı gübre toplatılıyor
Bombalı terör saldırılarında ve yüksek tesirli patlayıcı yapımında etken madde olarak kullanılan amonyum nitratlı gübrelerin satışı yurt genelinde durduruldu. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri Gaziantep'te 107 adet gübre satış bayisindeki amonyum nitrat gübrelerinin stoklarını sayarak, gübre satışının ikinci bir emre kadar yasaklandığını bayilere bildirdi. Bayilerdeki gübre stoklarını belirleyen ekipler, gübreleri işletmelere 'yediemin' olarak teslim etti.

NİTRATLI GÜBRE 1.5 MİLYON TON
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Başbakan Binali Yıldırım'ın talimatıyla terör örgütlerinin patlayıcı yapımında kullandıkları nitratlı gübrenin satışını yasakladıklarını açıkladı. Piyasada bulunan 64 bin ton gübrenin toplatıldığını söyleyen Bakan Çelik, kalanlara da aynı işlemin uygulanacağını belirtti. Türkiye'de kullanılan 4 milyon ton gübrenin 1.5 milyon tonunun nitratlı olduğunu kaydeden Çelik, şöyle konuştu: "Türkiye'nin yaklaşık 9 bin 700 noktasında nitratlı gübre satışı yapılıyor. Daha önce de bu gübrenin satışında torbaların renginin değiştirilmesi, çeşitli takip mekanizmaları uygulanması gibi bir dizi tedbirler alındı. Ancak terör saldırıları sonrası görüldü ki, bunun satışının tamamen durdurulması elzem" dedi.

AMONYUM SÜLFAT KULLANILACAK
Bakan Çelik, tarım sektörünün gübre ihtiyacının karşılanması için ise alternatif çalışmalar yürütüldüğünü kaydetti. Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz, şu an çiftçinin toprağa atmak için nitratlı gübreye ihtiyacı bulunmadığını belirterek, bu nedenle kararın tarıma olumsuz etkisinin olmayacağını ifade etti. Adana'da ziraat mühendisleri, tarım ürünlerinde yarı yarıya kalite ve rekolte düşüşü yaşanacağını iddia etti. Gaziantep'te zirai ilaç gübre bayi sahibi Abuzer Kılıç, "Şu anda tam pamuk ve sebze sezonu, nitrata çok ihtiyaç var. Bu ihtiyacı da üre ve amonyum sülfat gibi kimyasallarla karşılayacağız" diye konuştu.

ŞİRKET HİSSELERİ DÜŞTÜ
Nitrat içeren gübre satışının yasaklanması Borsa İstanbul'da (BIST) işlem güren gübre şirketlerini vurdu. BIST Kimya sektörü yüzde 2.5'e yakın değer kaybetti. Kimya sektörü içinde yüzde 6'lık paya sahip olan gübre şirketlerinden Bagfaş'ta yüzde 3.28, Tekfen'de yüzde 4.28, Gübre Fabrikaları'nda ise yüzde 4.63 düşüş yaşandı.
BİZE ULAŞIN