Paris çöp oldu

Paris çöp oldu

Fransa’da devam eden grevler hayatı felç ederken, eylemlere arıtma tesislerinde çalışan işçilerin de katılmasıyla Paris sokakları çöp yığınlarıyla doldu. Fransız polisinin göstericilere biber gazlı müdahalesi ise sürüyor

  • Ekonomi
  • Perşembe 10.06.2016
Fransa'daki grevler Euro 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'nı da etkiledi. Toplu taşıma, elektrik derken eylemlere atık arıtma tesislerinde çalışan işçilerin de katılmasıyla Paris'te sokaklar çöp yığınlarıyla doldu. Grevdeki atık arıtma tesisi işçilerinin, bölgeye girişe izin vermediği bildiriliyor. Paris Belediyesi, çöp grevinin kabul edilemez olduğunu belirterek, "Bu eylem sadece ve sadece Paris halkını etkiliyor. Talepler ise ulusal düzeyde. Sorun bir an önce diyalogla çözülmeli" açıklamasında bulundu.

"HEPİMİZ FUTBOLU SEVİYORUZ"
Grevlere öncülük eden ve Fransa'nın en büyük sendikalarından olan Genel Emek Konfederasyonu'nun (CGT) sözcüsü Damien Martinez ise "Hepimiz futbolu seviyoruz. Biz de oturup sakin sakin maç seyretmek isterdik. Ancak şu anda önceliğimiz emekçilerin haklarını savunmak" açıklamasını yaptı. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın parlamentoya sunmadan yasalaştırmak istediği düzenlemeler çalışma saatlerinin uzatılmasını ve işverenlere daha fazla hak verilmesini öngörüyor.

KUPA KONVOYUNUN ÖNÜ KESİLDİ
Fransız polisi, protesto gösterilerine tazyikli su ve biber gazıyla müdahaleye devam ediyor. Dün de Euro 2016 kupasını Paris'e getiren konvoyun önü, Paris tren istasyonunda protestocular tarafından kesildi.

ÇALIŞMA REFORMU NE GETİRİYOR?
Haftada 35 saat çalışma limiti değişmiyor. Ancak sadece ortalama çalışma süresi olarak kabul edilmesi teklif ediliyor.
Şirketlere yerel sendikalarla görüşüp daha fazla ya da daha az çalışma süresi uygulamalarına geçme hakkı tanınıyor.
Yasa teklifindeki azami çalışma süresi 46 saat.
Şirketlere maaş indirimi ve izinlerin kullanımı konusunda daha fazla hak tanınıyor. İşten çıkarmalar kolaylaştırılıyor.

FRANSA'DA GREVLERİN BİLANÇOSU
Rafinerilerdeki grevler nedeniyle hâlâ benzin kıtlığı yaşanıyor.
8 gündür tren seferleri düzenli olarak yapılamıyor.
Atık arıtma tesislerindeki grev nedeniyle çöpler toplanamıyor.
Sıvılaştırılmış doğalgaz terminallerindeki işçiler de grev kararı aldı.
Air France pilotları 11-14 Haziran arasında iş bırakacak.

CEP'TEN TERÖR ALARMI
Hükümet Euro 2016 sırasında gerçekleşmesinden endişe edilen olası bir terör saldırısına karşı da alarm durumuna geçti. Halkı uyaracak bir cep telefonu uygulamasının geliştirildiği belirtildi.
BİZE ULAŞIN