Kıbrıs ayakları üstünde duracak

KKTC’nin Türkiye’nin sebze deposu haline gelebileceğini belirten Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yatırımlara da vergi teşviki sağlayacaklarını söyledi

Kıbrıs ayakları üstünde duracak
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Kıbrıs'ı anlamak için Kıbrıslı gözüyle bakmak gerektiğini belirterek, "Anadolu'nun Marmara'sı, Ege'si, Trakya'sı ne ise Kıbrıs da Türkiye için aynı anlamı ifade ediyor. Bırakın namerde, merde bile muhtaç edilmemesi boynumuzun borcudur" dedi. Uluslararası 40'ıncı KKTC Fuarı'nın da açılışına katılan Bakan Zeybekci, yaptığı ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Meclis Başkanı Sibel Siber, Başbakan Hüseyin Özgürgün ile Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun ile görüştü.

REFAH FIŞKIRACAK
Kıbrıs'ı kendi ayakları üzerinde duran bir ekonomi haline getireceklerini belirten Zeybekci, Başbakan Binali Yıldırım'ın isteğinin de bu yönde olduğunu söyledi. Zeybekci, Türkiye'den gelen su ile beraber iklimi sayesinde KKTC'nin topraklarından refah fışkıracağını kaydetti. Hayvancılıkla ilgili de önemli çalışmaların olacağını ifade eden Zeybekci, Kıbrıs'ın Türkiye'nin sebze deposu haline gelebileceğini vurguladı.

KIBRIS'A VERGİ İNDİRİMİ
Zeybekci, Uluslararası KKTC Fuarı'nın Türkiye ayağını da sonbaharda "1. Kıbrıs Fuarı" olarak planladıklarına dikkat çekerek, Kıbrıs'ın tarım ürünlerinin yanı sıra turizminin de tanıtımının yapılacağını söyledi. Zeybekci, Kıbrıs'ta sürdürülen yatırımların Türkiye'de yaptıkları yatırımlar gibi teşvik edileceğini ve bu konuda vergi indirimleri sağlayacaklarını kaydetti.

EN MAKUL YOL TÜRKİYE
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, "Doğu Akdeniz'deki enerji yataklarının piyasaya sürülmesinin en makul yolu Türkiye üzerinden gitmesidir. Bunun yaşama geçirilmesinin en önemli unsurlarından biri de Kıbrıs'ın geleceğidir. Kıbrıs'ta bulunacak bir çözümle İsrail doğalgazının Kıbrısınkiyle birleşerek Türkiye üzerinden geçirilmesi son derece önemli" mesajını verdi. Başbakan Özgürgün de önceki yıl 60 bin ziyaretçiyi ağırlayan fuarın bu yılki hedefinin 80 bin katılımcı olduğunu dile getirdi. Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun ise, "Dünya ile entegre olmanın odağına küresel anlayışı içselleştirmeyi koyabilmeli ve gereğini yapabilmeliyiz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN