Devlerin jean kumaşı Malatya’dan

Çalık Grubu, tekstil sektöründe yeni hedefler belirledi. Malatya’daki tesislerinde üretimin yüzde 65’ini Avrupa’ya ihraç eden firma, mevcut 45 milyon metrelik kapasitesini 2020’de 65 milyon metreye çıkarmayı hedefliyor

Devlerin jean kumaşı Malatya’dan
Spor giyim, jean pantolon yapımında kullanılan kumaş pazarının önde gelen üreticilerinden Çalık Holding hedef büyüttü. Milano'dan Los Angeles'e kadar birçok ülkede dünya markaları için yılda 65 milyon metre kumaş üretecek. Diesel, Benetton, Mexx, H&M, Calvin Klein, G-Star, Tommy Hilfiger, GAP, Mark&Spencer, Jack&Jones ve Zara'nın kumaş ihtiyacı Malatya'dan karşılanıyor. Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık yurtdışındaki ünlü markaların tedarikçisi olduklarını belirtirken, "Hedefimiz 2020'de 65 milyon metre üretim" dedi. Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, "Fikir Sofrası" kapsamında Malatya'ya gelen Türkiye'nin önde gelen işadamları, modacılarını iplik ve dokuma fabrikası Çalık Denim'de ağırladı. Fabrika turuna, işadamları Mustafa Süzer, Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı İmam Altınbaş, Nurteks Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Nalbant, modacı Atıl Kurtoğlu, İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Hikmet Tanrıverdi'nin aralarında yer aldığı çok sayıda isim katıldı. Çalık Denim, yıllık 45 milyon metre denim ve gabardin kumaş üretimiyle dünyanın önde gelen üreticileri arasında yer alıyor.

YÜZDE 65'İ AVRUPA'YA
Ahmet Çalık, Malatya'daki bu fabrikanın yurtdışındaki ünlü birçok markanın tedarikçisi olduğunu belirtirken, yüzde 60-65 civarında ağırlıklı olarak İtalya, Portekiz, Almanya başta olmak üzere Avrupa ülkelerine ihraç edildiğini ifade etti. Fabrikanın faaliyetlerine ilişkin bilgi veren Çalık Denim Mali İşler Direktörü Fatih Doğan da, bu fabrikada üretilen 45 milyon metre kumaşın başta Avrupa olmak üzere ABD'den Tunus'a birçok ülkeye ihraç edildiğini belirtti.

30 YILDIR HIZ KESMİYOR
Çalık Denim, Ahmet Çalık tarafından Malatya'da 1987'de 111 milyon dolarlık yatırımla kuruldu. Şirket, denim kumaş, gabardin, iplik üretiminde ürün kalitesi ve hizmet anlayışı ile dünyada tanınan entegre bir denim üreticisi durumunda. İtalya, İspanya, Fransa, İngiltere, Çin, ABD, Singapur, İsrail, Tunus, Cezayir ve Fas'i ihracat yapan Çalık Denim, 375 bin metrekarelik bir alanda üretim yapıyor.
BİZE ULAŞIN