İstanbul trafiğine İspanyol modeli

İstanbul trafiğini ‘rahatlatacağı’ savunulan, Madrid ve Barcelona örnek alınarak yaklaşık 300 bin aracı ‘dal-çık’ modeli ile yeraltına almayı öngören tüneller için İBB Meclisi’nden oyçokluğu ile onay çıktı.

İstanbul trafiğine İspanyol modeli

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), yaklaşık 4 milyon kayıtlı aracın bulunduğuİstanbul'da trafik sorununa çözüm bulmak için, İspanya'nın başkenti Madrid ileBarselona kentlerini model alıp, araçları yeraltına taşıma kararı aldı.

DAL-ÇIK MODELİ UYGULANACAK

Toplam 6 tüneli kapsayan "dal-çık" yöntemiyle yapılacak yol, Büyükçekmece, Esenyurt, Avcılar, Küçükçekmece, Bahçelievler, Bayrampaşa, Kağıthane ve Sarıyer Kilyos'tan geçecek, 300 bin araç yeraltına alınacak. Hürriyet'in haberine göre İBB'de oyçokluğuyla kabul edilen plan değişikliği teklifine konu alanın çoğunlukla yapılaşmış, çok az bir kısmının boş olduğu belirtildi. Yapımı planlanan 6 tünel, TEM otoyolu ile D 100 karayolunu bağlayacak. Proje güzergâhının bir bölümü afet riskli alan kapsamında, bir kısmı da plansız alan sınırları içerisinde ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkisinde.

İŞTE TRAFİĞE KAYITLI ARAÇ SAYISI

MALİYET 2.5 MİLYAR LİRA

AK Partili Ulaşım ve Trafik Komisyonu Başkanı Mahmut Yeter toplam 23 kilometre uzunluğunda öngörülen tünellerin her birinden günde yaklaşık 150 bin olmak üzere günde toplam 300 bin araç geçeceğini belirtti ve tünellerin toplamının 2.5 milyar liraya mâl olmasının öngörüldüğünü söyledi.

MEGA PROJELERE ŞAŞIRTAN ÖVGÜ!

BİZE ULAŞIN