Bremain in Brexit out

İngiliz milletvekilinin öldürülmesinin ardından İngiltere’nin AB’de kalma (Bremain) ihtimalinin artması piyasaları uçurdu. Avrupa borsaları yüzde 4 yükselirken, altın fiyatları çakıldı. Dolar güç kaybetti

Bremain in Brexit out
İngiltere'nin 23 Haziran'da gerçekleşecek referandumla birlikte Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılacağına (Brexit) ilişkin kaygılarla, geçen haftanın son işlem gününe kadar darbe üstüne darbe yiyen piyasalarda rüzgâr tersine döndü. AB yanlısı milletvekili Jo Cox'un, uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesinin ardından, anketlerde ibrenin tersine dönmesi ve İngiltere'nin AB'de kalma (Bremain) ihtimalinin yükselmesi borsalarda hızlı çıkışa neden oldu. Başta Fransa, Almanya, İngiltere, Hollanda ve Yunanistan olmak üzere Avrupa borsalarında yüzde 3'ün üzerinde yükseliş yaşanırken, Borsa İstanbul'da da endeks günü yüzde 2.3'lük artışla 77 bin 800 puandan tamamladı. Araştırma şirketi YouGov'un anketine göre kalma yanlısı seçmenlerin oranı anketlerde yüzde 44'e yükselerek, çıkma taraftarlarını geçti. Bahis şirketlerine göre de İngiltere'nin AB'de kalma oranı yüzde 83'e çıktı.

DOLAR 2.90 TL'NİN ALTINDA
Dolar da 2.90 TL'nin altına inerek 15 günün en düşük seviyesine geriledi. Sterlin/dolar paritesi yüzde 1.5 değer kazanarak 2 haftanın en yüksek seviyesi olan 1.4625'i gördü. Euro da dolar karşısında yüzde 0.7 yükselerek 1.14 seviyesine hareketlendi.

AB İÇİN KADER HAFTASI
AB'de, bu hafta gerçekleşecek 3 önemli gelişme birliğin geleceği için kritik role sahip olacak. Avrupa Merkez Bankası'nın Doğrudan Parasal İşlemler programıyla ilgili yargılamaya ilişkin duruşma 21 Haziran'da Almanya'da görülecek. 23 Haziran'da İngiltere'nin AB'den ayrılmasına ilişkin referandum yapılacak ve 26 Haziran'da da İspanya'da genel seçimler yenilenecek.

ALTINDA SERT DÜŞÜŞ
İngiltere'den hafta sonu açıklanan üç ankette Avrupa Birliği'nde kalma yanlısı kampanyanın ivme kazandığının görülmesi küresel risk iştahını artırırken, dolar ve altında ibre tersine döndü. Geçen hafta güvenilir liman arayışlarının etkisiyle uluslararası piyasalarda onsu bin 320 dolarla 2 yılın zirvesine yükselen altın, dün yüzde 1.5 değer kaybederek bin 280 dolara geriledi. İçeride de dolardaki düşüşe paralel olarak altının gram fiyatı yaklaşık yüzde 2 değer kaybederek 120 liranın altını gördü. Altının gramı geçen hafta 123.9 TL ile tarihi zirveyi görmüştü. Brent petrolün varil fiyatı da yaklaşık yüzde 2 artışla 50 doları geçti.

?EN KRİTİK HAFTA
21 Haziran: Para Politikası Kurulu toplanıyor. Koridorun üst bandında 0.25- 0.50 puan indirim bekleniyor.
21 Haziran: Avrupa Merkez Bankası'nın Doğrudan Parasal İşlemler (OMT) programıyla ilgili yargılamaya ilişkin duruşma Almanya'da görülecek.
22 Haziran: Fed Başkanı Janet Yellen'in kongrede yapacağı sunum izlenecek. Yellen'in Brexit öncesi tutumu takip edilecek.
23 Haziran: İngiltere'de tarihi oylama yapılacak. AB'de kalınıp kalınmayacağı belli olacak.
26 Haziran: İspanya'da genel seçim yapılacak.

BORSALAR UÇUŞA GEÇTİ
Ülke Yükseliş(%)
İngiltere +3.28 4
Fransa +3.66 4
Almanya +3.63 4
Yunanistan +5.40 4
İtalya +2.71 4
Hollanda +3.74 4
İspanya +3.08 4
Portekiz +2.67 4
Belçika +3.03 4
Türkiye +2.42
BİZE ULAŞIN