MKE’nin hafızasını flaş bellekte taşımış

MKE’nin hafızasını flaş bellekte taşımış
Milli piyade tüfeğine ait sırları 1.1 milyon TL karşılığında ABD'de silah ticareti yapan K.K. adlı iş adamına satmak isterken suçüstü yakalanan Makine Kimya Endüstrisi Kurumu Kırıkkale Silah Fabrikası Müdürü Mustafa Tanrıverdi hakkında 29 yıl 6 ay hapis istemiyle dava açıldı. Silah tüccarı K.K., 1 Nisan'da savcılığa müracaat ederek, MKE Kırıkkale Silah Fabrikası Müdürü Tanrıverdi'nin MP5 ve MPT76 model silahların çizimleri ile üretim planlarını kendisine satmak istediğini ifade etmişti. K.K.'nın suç duyurusu üzerine soruşturma başlatılmıştı. Cumhuriyet Savcısı Ali Alper Saylan, "Rüşvet almak, devlete ait gizli kalması gereken fenni keşif, buluş ve sınai yeniliklerden yararlanma" suçlarından Tanrıverdi hakkında iddianame hazırladı.

BÜTÜN SIRLARI 'SATTI'
Tanrıverdi'nin satmak istediği MP5 ve MPT76 silah projelerinin yanı sıra diğer 5 flaş bellekte, MP5 K, MTS susturuculu makineli tabanca, T94A, T94SD, G3 piyade tüfeği, HK23, HK53, MSG90, EK33E, T43, sportif silahlar Z43, Z43-P, Z41, Z5, Z5P, Z5RS, T40 ve T40-HK33E bomba atar, JNG90 Bora ile 12 keskin nişancı tüfeğine ait proje ve çizimlerin bulunduğu ortaya çıktı. Tanrıverdi'nin flaş belleklerde bulunan 18 silahın plan ve projelerine ilişkin, "Onları evde çalışmak için almıştım" savunması şaşkınlık yarattı. K.K.'ya 1.1 milyon TL'ye satmaya çalıştığı 2 silah projesi için ise, "K.K.'ya verdiğim iki adet flaş bellekte, silahların tüm parçalarının çizim ve üretim planları bulunmaktadır. Teknik olarak üretim yapması mümkün olmakla birlikte, patenti MKEK'ye ait olduğu için üretmesi yasal olamaz" dedi.

SES KAYITLARI ELE VERDİ
Tanrıverdi'nin suçüstü yakalandığı restoranın loca bölümüne kurulan ses kayıt cihazından yapılan deşifre kendisini ele vermemesi için iş adamına adeta yalvardığını ortaya koydu. Tanrıverdi evinde bulunan paralara ilişkin, "Eşimle Hacca gideceğimiz için evde bulundurduğumuz paradır" dedi.
BİZE ULAŞIN