Bölgenin kaderi değişir

Başbakan’ın açıkladığı devlet destekli yatırımlar bölgede heyecan yarattı. İş adamları kredilerde teminat sorununun da son bulacağını söyledi

Bölgenin kaderi değişir
Başbakan Binali Yıldırım tarafından Doğu ve Güneydoğu illerinde devlet destekli yatırımların artacağının açıklanması bölgede büyük heyecan yarattı. Çözüm süreciyle ciddi bir yatırım hareketliliğinin başladığını ancak terör eylemleriyle durma noktasına geldiğini aktaran işadamları, bu desteğin bölgenin kaderini değiştireceğini ifade etti. Terör olaylarının ardından finansmana erişimde büyük sıkıntı olduğunu ve teminat probleminin yaşandığını anlatan işadamları, devlet destekli yatırımın bu sorunu çözeceğini vurguladı.

YATIRIMCI GÜVENİ ARTABİLİR
Mardin Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı/Nasır Duyan:
Böyle bir destek verilmesi konusunda önerimiz olmuştu. Taleplerimiz dikkate alınarak projeler geliştiriliyor. 6'ncı Bölge desteğiyle istikrar endişesi olduğu için istenilen düzeyde yatırım çekilemedi. Devlet buraya yatırım yaparsa dışarıdaki yatırımcının da güveni artar.

KREDİDE TEMİNAT SORUNU ÇÖZÜLÜR
DOGÜNSİFED Başkanı/ Şah İsmail Bedirhanoğlu:
Çözüm sürecinde istikrara dair şüpheler nedeniyle istenilen sonuç alınamadı. Şimdi devlet eliyle yatırım yapılması ve kamu-özel işbirliğinin geliştirilecek olması kalkınmayı sağlayacaktır. Yatırımlar daha da hızlanır. Bölgede terör nedeniyle yüksek teminat bedelleri istendiği için finansmana erişim sorunu yaşanıyor. Devlet yatırımı bu sorunu ortadan kaldırır.

YATIRIM 10'A KATLANIR
Urfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı/ Halil Akkaya:
Şanlıurfa son 5 yılda 1 milyar 333 milyon TL'lik yatırım aldı. 3'üncü Organize Sanayi Bölgesi için de yer tahsisleri yapıyoruz. Bunun büyük bir kısmı 6'ncı bölge teşvikiyle geldi. Eğer devlet alım garantili fabrika kurarsa bu rakam 3 yılda 10 milyar doları aşar.

MEVCUT KORUNMALI
Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı/ Necdet Takva:
Mevcut yatırımcıların da korunması gerekiyor. Onlara alım garantisi verilmemesi haksız rekabete yol açar. Eğer bu destek sağlanırsa bölge tam anlamıyla bir cazibe merkezi olur. Buradaki kişi başı milli gelir Batı'nın 5'te biri kadar. Bu destek iyi uygulanırsa bölgenin kaderi değiştirebilir.
BİZE ULAŞIN