İşsizlik maaşı ne kadar?

İşsizlik maaşı ne kadar?

işsizlik maaşı çekilmezse ne olur 2016 yılında İşkur'un ödediği işsizlik maaşları ve işsizlik maaşı alma şartları değişiklik gösterdi. İşsizlik maaşının ne kadar kaç ay ve nasıl alınır? 2016 İşsizlik maaşı arttı mı?

  • Ekonomi
  • Perşembe 23.06.2016 10:44

Yapılan zamlar ve görüşmelerden sonra işsizlik maaşı 2016 yılında büyük artış gösterdi. 2016 yılında İşkur'un ödediği işsizlik maaşları ve işsizlik maaşı alma şartları değişiklik gösterdi. İşsizlik maaşının ne kadar kaç ay ve nasıl alınır. 2016 İşsizlik maaşı arttı mı. Sadece ülkemizde değil Amerika'da da artan maaşlar işsizlik maaşının ne kadar olduğu ve bunun gibi bir çok bilgi işsizlik maaşı başvurusu yapacaklar tarafından merak konusu oldu. İşsizlik maaşı almak adına İşkur'a başvuru yapanların sayısı giderek artıyor. Asgari ücrete bağlı olarak artan ve 305 TL'lik artan maaşlar için bazı ölçütler bulunuyor.

Yeni düzenlemeden sonra işsizlik maaşı şartları değiştiği için nelerin değiştiği ile ilgili sorular merak konusu oldu. Bakan Süleyman Soylu "2002-2015 yılları arasında 3 milyon 83 bin 488 erkek, 1 milyon 249 bin 675 kadın olmak üzere 4 milyon 333 bin 163 kişi" nin işsizlik ödeneği aldığnı açıkladı. Bunun dışında fonda işsizlik ödeneği gideri 2.199.365 bin TL olarak belirtildi. Yüzde 30 olarak artan maaşlara son zamanlara ortaya atılan bir iddaya göre, yeni dönemde istifa edene, kendi isteği ve sebebi ile işten çıkan kişiye de ödenek verileceği söyleniyor. Eğer böyle bir yenilik olursa şartlar eğitim, yaş, eğitim gibi ölçütlere göre yeniden düzenlenecek. Son açıklamaya göre işsizlik maaşının 2.100 liraya çıkacağı belirtiliyor. İşkur'a bu yıl 153.600 kişi işsizlik başvurusu yaptı, başvurusu onaylanan kişi sayısı ise 375. 200 kişi oldu.

İşkur bu yıl toplamda 244 milyona yakın ödeme yaptı. İşsizlik maaşı almak için başvuruların geçen yıla göre @ oranında daha fazla olduğu belirtiliyor. Yapılan zamdan sonra bilgi sahibi olmak isteyenler işsizlik maaşı hesaplama ve sorgulama nasıl yapılır sorularını merak ediyor. Maaşların artılması ile ilgili açıklamalar İŞKUR'un raporunda da yer almış durumda. 2015'in Kasım ayında yapılan 8. Genel Kurulda sosyal taraf ve kamu temsilcilerinden oluşan komisyonca belirlenen ve önerilerden oluşan 2015 yılı faaliyet raporunda konuyla alakalı değerlendirmelere yer verilmiştir.

Raporda "İşsizlik ödeneğinden yararlanma koşulları kolaylaştırılmalı, ödenek süresi ve miktarı, prim ödeme süreleri ve ödenen primlerle doğru orantılı olarak artırılmalıdır. İşsizlik sigortası prim oranı tüm kesimlerde oransal olarak düşürülmelidir. İşsizlik ödeneği alanların işe dönüş süreleri kurumsal desteklerle kısaltılmalıdır." tespitlerne yer veriliyor.

BİZE ULAŞIN