Ege Bölgesi yerli turistin gözbebeği

Ege Bölgesi yerli turistin gözbebeği

Ege, turisti otelden çıkartmayan her şey dahil sistemi yerine dışarıdaki yaşamı destinasyonları ve yöresel lezzetleri ile yerli turistlerin öncelikli tercihi oluyor

Türkiye'de turizm faaliyetlerinin başladığı yer olarak anılan Ege Bölgesi, yerli turistlerin akınına uğruyor. Çeşme ve Egeli turizmciler, Antalya'da sıkça rastlanan her şey dahil sistemin aksine bölgenin tam anlamıyla kalkınabilmesi için yerli ve yabancı turistlerin gezerek bölgeyi tanımasını hedefliyor. Sağlık, inanç, termal, gastronomi, kültür ve tarih gibi birçok turizm dalını bünyesinde bulunduran Ege Bölgesi iç pazarın önemli bir bölümünü elinde tutuyor. Ege'nin, Türkiye'yi turizm ile tanıştırdığını anlatan Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Mehmet İşler, "Turizm, Bodrum ve Kuşadası ile başlamıştır. 1984 yılından sonra Antalya'ya kaymıştır. Verilen teşvik ve yapılan planlamalar ile Antalya bugün 10 milyona yakın turist kapasitesine ulaştı ama İzmir ise 1 milyon 300 binlerde kaldı. Bu durum dezavantaj gibi görünse de, İzmir ve Ege Bölgesi için bir avantaja dönüştü. Çünkü hızlı kalkınma sebebiyle Antalya'da birbirinin aynısı oteller yükseldi. Antalya, endüstriyel turizm şekline dönüştü. Ancak İzmir, bunu fırsat bilerek, Antalya gibi tek tip deniz, kum ve güneş turizmi yerine turizmin tüm çeşitlerini sundu" dedi.

65. HÜKÜMET'İN GÖZDESİ
İzmir Milletvekili olan Başbakan Binali Yıldırım'ın önderliğinde kentin turizmde hızlı adımlar atacağına inandığını belirten işler, "Türkiye'de turizmde, İstanbul ve Antalya gibi iki koşan ürün var. 2023 yılında 50 milyar dolar girdi sokmak için üçüncü bir oyuncuyu oyuna sokmak gerekiyordu. İzmir için turizm şimdi başlıyor. 65. Hükümette İzmir revaçta ve gözde. İzmir'in bağrından kopan Başbakan Binali Yıldırım, kentin zenginliklerini çok iyi biliyor. Başbakan Binali Yıldırım, önderliğinde İzmir'in turizmde hızlı adımlar atacağına inanıyorum. İcraatçı olan Binali Yıldırım, yılda 700 bin turistin geldiği İsrail'den 6 yıldan bu yana kesilen turistin tekrar geri gelmesinin önü açılmıştır. Hemen arkasından da Rusya ile anlaşma olduğunu görüyoruz. Almanya ile de diyalogların düzeleceğine inanıyoruz. Türkiye'de yenilenme ve bahar havası esiyor" dedi. Çeşme'nin eğlence hayatı ve stiliyle fanatiklerini oluşturduğunu belirten Çeşme Otelciler Birliği Başkanı Veysi Öncel ise "Hem eğlence hem de kum güneş sörf ve termal bir arada oluğu için Egeli rotasını hep Çeşme, Bodrum ve Marmaris yönüne çevirmektedir. Rusya ve İsrail ile yaşanan sıkıntının giderilmesi olumlu bir gelişmedir. İnşallah gelecek sene bunları halletmiş şekilde, geçmiş yıllardaki gibi altın çağlarımızı yaşarız" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN