İş dünyasından hain saldırıya büyük tepki

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilen hain terör saldırısına iş dünyasından sert tepki geldi.

İş dünyasından hain saldırıya büyük tepki

"AMAÇLARINA ASLA ULAŞAMAYACAKLAR"

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda meydana gelen hain saldırıya ilişkin bir mesaj yayımlayan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk iş dünyası adına insanlık dışı bu terör saldırısını gerçekleştirenleri lanetlediklerini bildirdi.

Hisarcıklıoğlu, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Dün akşam saatlerinde İstanbul Atatürk Havalimanı'nda terör çirkin, insanlık dışı yüzünü maalesef ki bir kez daha göstermiştir. Vicdanlara sığmayan bu cinayetler, insanlığın utanç sayfalarıdır. Yapanları, destek olanları vicdan taşıyan bütün insanlar lanetlemektedir. Bu olay hepimizin ciğerini yakmıştır. Üzüntümüz çok büyük. Bu saldırılar karşısında, millet olarak sağduyumuzu korumak zorundayız. Herkes bilmelidir ki birlik ve beraberliğimizi hedef alan bu saldırılar, asla amacına ulaşamayacaktır. Bu alçak saldırıda hayatını kaybeden bütün şehitlerimize, kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına, ailelerine ve aziz milletimize başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum."

"YILMAYACAĞIZ, CANİLERİN KARŞISINDA BİRLİKTE DURACAĞIZ"

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilen terör saldırısıyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Türkiye'nin dünyaya açılan en büyük kapısı İstanbul Atatürk Havalimanı'nda meydana gelen saldırıyı lanetliyorum. Yüreklerimiz bir kez daha yandı.Yetmiş iki milletten yolcunun hep birlikte bulunduğu dış hatlar terminalinde gerçekleştirilen bu patlamaların hedefi tüm insanlıktır. Terörün milleti, vatanı olmadığını bir kere daha gördük.Yılmayacağız, ülkemizin huzuruna kasteden canilerin karşısında hep birlikte duracağız.

HAİN SALDIRIYA RUSYA'DAN TEPKİ

"TERÖR BELASININ SİLİNMESİ İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ"

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, dün akşam saatlerinde Atatürk Havalimanı'nda gerçekleşen terör saldırısı dolayısıyla yazılı bir mesaj yayımladı. Terörün alçaklıkta sınır tanımadığını vurgulayan Büyükekşi, "İnsanlık duygularını terketmiş vicdan yoksunu teröristlerce gerçekleştirilen bu alçakça saldırı bu kez sadece Türkiye'nin değil tüm dünyanın bir aktarma noktası olarak kullandığı Atatürk Havalimanı'nı hedef almıştır. Bu saldırının hedefinin tüm dünya vatandaşları olduğu ve seyahat özgürlüğü gibi en temel haklarını kullanan masumlar olduğu unutulmamalıdır. Terör sadece Türkiye'nin değil tüm dünyanın topyekün mücadele etmesi gereken bir realitedir ve Türkiye her zaman olduğu gibi bu belanın insanlık tarihinden silinmesi için haykırmaya devam edecektir" dedi.

ATATÜRK HAVALİMANI'NDA PATLAMA!

Dün akşamki saldırının Türkiye'nin hem huzuruna, hem potansiyeline hem de ekonomik yapısına yapıldığının altını çizen Büyükekşi, tam da Türkiye'nin rahat bir nefes almaya yönelik adımlar attığı bir dönemde bu saldırının yapılmasının da ayrıca değerlendirilmesi gerektiğini belirterek sözlerini şöyle tamamladı: "Biz ihracatçılar olarak terörle mücadelenin her zaman destekçisi olmaya devam edeceğiz. Ülkemizin moralini yüksek tutmak için çalışmaya devam edeceğiz. Saldırıda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyor, yaraların sarılarak hayatın normale dönmesi için her türlü yardıma hazır olduğumuzu bildiririz".

"İSTANBULUMUZUN MEDENİYET VE KÜLTÜRÜNE YAPILMIŞ SALDIRIYI LANETLİYORUM"

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilen terör saldırısıyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:" İstanbul Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilen terör saldırısı, insanlık değerlerine, barışa ve huzura yapıldığı kadar; İstanbulumuzun kimliğine de yapılmış alçakça bir saldırıdır. Bu vahşi terör, aynı zamanda medeniyetler ve kültürlerin başkenti olan İstanbulumuzu başka bir kimliğe dönüştürme çabasıdır. Fakat buna asla muvaffak olamayacaklar. Millet olarak acımız büyüktür. Birlik, beraberlik ve dayanışmaya bu acılı günlerde daha fazla önem vermeliyiz. Masum insanların vefatına ve yaralanmasına sebep olan bu saldırıyı lânetliyor, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum."

"DOSTLARINI ARTIRIP DÜŞMANLARINI AZALTAN TÜRKİYE'NİN ADIMLARI SİNDİRİLEMEDİ"

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Nail Olpak Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilen terör saldırısıyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Dün dış politikada atılan önemli adımların arkasından yaşanan bu hain saldırıların tesadüf olmadığı apaçık ortadadır. İsrail'le anlaşmanın yapıldığı, Rusya ile normalleşme sürecinin başladığı ve umutların arttığı bir dönemde yapılan saldırılarla, ülkemizin istikrarını ve huzurunu bozmak isteyenler, atılan olumlu adımları sindirememiş ve masumları katletmiştir. Bu yaşananlar göstermektedir ki, dış politikada dostlarını artırıp düşmanlarını azaltma politikasını başarıyla sürdüren Türkiye'nin cephe daraltmaya daha fazla devam etmesi doğru bir hareket olacaktır.

Hep söylediğimiz gibi, terörün dili, dini, ırkı, mazereti olmaz. Bu ve benzer saldırılar karşısında her zaman olduğu gibi şimdi de dimdik ayakta duracağımıza olan inancımızı bir kez daha tekrarlıyoruz. Milletimizin başı sağ olsun."

"BU SALDIRININ BİRBİRİMİZE BAĞLANMAMIZA VESİLE OLACAĞINI HERKESİN BİLMESİNİ İSTİYORUZ"

Dış Ekonomik İlişkilere Kurulu (DEİK) Başkanı Ömer Cihad Vardan Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilen terör saldırısıyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: "İçinde bulunduğumuz mübarek ayda, insanlığa sığmaz şekilde meydana gelen ve ülkemizin birlik ve huzurunu hedef alan bu menfur terör saldırısını şiddetle kınıyor; saldırıda hayatını kaybedenlere Cenab-ı Haktan rahmet, yakınlarına ve tüm milletimize baş sağlığı, yaralılara da Allah'tan acil şifalar diliyoruz. İstanbul'un en merkezi yerinde meydana gelen terör saldırısı ülkemizin ekonomisine, demokrasisine ve her şeyden önemlisi güvenlik duygusuna doğrudan bir saldırıdır.

Zor durumlarda birbirine kenetlenmeyi ve yardımlaşmayı çok iyi bilen vatandaşlarımızın bu menfur saldırının ardından da tek yürek olarak, insanlığın düşmanlarına geçit vermeyeceklerine inanıyor, bu tür olayların bırakın insanlarımızı korkutmayı, bilhassa birbirimize bağlanmamıza vesile olacağını herkesin bilmesini istiyoruz. Uluslararası toplumu, Türkiye'nin terörle mücadelesine destek olmaya ve küresel terör tehdidi ile birlikte mücadele etmeye davet ediyoruz."

BİZE ULAŞIN