İstanbul’da yüksek et fiyatına ESK formülü

İstanbul’da et fiyatlarının diğer şehirlere göre daha yüksek olması sorununa Bakanlık el atıyor. Et ve Süt Kurumu, kasaba ucuz et satarak fiyatları düşürecek

İstanbul’da yüksek et fiyatına ESK formülü
Et fiyatlarının İstanbul'da yüksek maliyetler yüzünden diğer şehirlere göre daha fazla olması Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nı harekete geçirdi. Kira, nakliye ve aracı maliyetleri yüzünden diğer şehirlere göre 4-6 lira daha yüksek fiyata et satmak zorunda kalan İstanbul esnafına Et ve Süt Kurumu (ESK) destek verecek. Aldığımız bilgiye göre önceki gün İstanbul'daki et sektörü temsilcileri ile bir araya gelen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Bakan Faruk Çelik, ESK aracılığıyla esnafa daha ucuz et satıp fiyatları düşürme modeli üzerinde çalışacakları sözünü verdi.

FİYAT BARONLARIN TEKELİNDE
Üzerinde çalışılan model çerçevesinde ESK tıpkı sütte üreticiye verdiği süt tozu desteği gibi gerekirse karkas et ithal edip uygun fiyata İstanbul esnafına satarak fahiş fiyatların önüne geçecek. İstanbul'da et alım tesisleri olmadığı için eti 4-5 aracıdan yüksek fiyata almak zorunda kalan esnaf ise fiyat sıkıntısını çözecek her türlü modele açık. Özellikle et baronlarının tekelinden kurtulmak istediklerini belirten sektör oyuncuları, "Eti şahıslara ait depolardan almak zorunda kalıyoruz. Böyle olunca da fiyatları kafalarına göre belirliyorlar" diyor.

KOMBİNE ET TESİSİ LAZIM
Eskiden Lütfi Kırdar'ın olduğu yerde et kombine tesisleri olduğunu ancak tesis kapandıktan sonra alternatif olarak Gebze'ye bir tesis yapıldığını vurgulayan sektör temsilcileri, "Mesafeden dolayı Gebze çok verimsiz. Avrupa ve Anadolu Yakası'nda birer et alım tesisi açılırsa soruna uzun vadeli bir çözüm olur. Toptan et alım-satım merkezlerine ihtiyacımız var" diye konuşuyorlar.
BİZE ULAŞIN