Riva arazisinde % 80’lik ‘aslan’ payı

Riva arazisinde % 80’lik ‘aslan’ payı

Galatasaray’ın yıllardır gündemde olan Riva arazisine Emlak Konut el attı. Kulüple proje için kollar sıvandı. Arazi değeri 508 milyon lira olarak belirlenirken % 80’i Galatasaray’ın olacak

Yıllardır Galatasaray Spor Kulübü'nün gündemini meşgul eden Riva arsaları için Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) devreye girdi. Şirket ve kulüp ortak proje geliştirmek amacıyla protokol imzaladı. Protokol Florya arsasını da kapsıyor. Proje yapımına konu olan Florya arsası 22 bin 627 metrekare, Riva arsası ise 1 milyon 76 bin metrekare yüzölçüme sahip. Arsalar üzerinde geliştirilecek projenin toplam arsa değeri ise 508 milyon 729 bin TL olarak açıklandı.

ORTA VE ÜSTÜ İÇİN KONUT
Galatasaray Spor Kulübü ve Emlak Konut GYO açısından yapılan anlaşmanın son derece önemli ve verimli olduğunun altını çizen Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, yatırımların süreceğinin de sinyalini verdi. Florya ve Riva arazileri için en kısa sürede ihaleye çıkacaklarını anlatan Murat Kurum, "Bu arsalar üzerinde orta ve üstü gelir grubuna yönelik projeler geliştireceğiz. İmzalanan protokole göre arsa bedelinin yüzde 80'i Galatasaray'ın ve yüzde 20'si Emlak Konut GYO'nun payı olacak" dedi. İhale modelinin hasılat paylaşımı olmasını istediklerini ifade eden Kurum, "Ancak ihalenin yapıldığı günün şartlarına göre farklı bir model de düşünebiliriz. İhale modeline daha sonra karar vereceğiz" diye konuştu.

GÜÇLÜ BİR DEVLETİZ
"Biz ülkemiz için çalışıyoruz" diyen Murat Kurum, önceki gün İstanbul'da yaşanan terör saldırısını kınayarak, "Türkiye Cumhuriyeti çok güçlü bir devlettir. En kısa zamanda terör belasından kurtulacağız. Ne zaman iyi bir gelişme olsa bu olaylar yaşanıyor" diye konuştu. Kurum, "Şehirlerimizi tehdit eden sağlıksız konut stokunun yenilenmesi konusunda çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Arsa stokumuzu genişleterek değer katan projeler üreteceğiz" ifadelerini kullandı.

KULÜPTEN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A TEŞEKKÜR
Galatasaray Spor Kulübü Derneği de protokol sonucunda şu açıklamayı yaptı: "Duran varlıklarımızda değer artışı sağlayarak uzun süredir yaşadığımız mali zorluklara çözüm bulma konusunda bu protokolün çok önemli bir adım olacağı muhakkaktır. Bu protokolün Emlak Konut İdaresi ile imzalanmasında bizzat katkıları olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkürlerimizi sunarız."

PROJE AÇIKLANMIŞTI
Galatasaray Başkanı Dursun Özbek mart ayında mali genel kurul öncesi Riva arazisi üzerinde yapılacak projeyi görücüye çıkarmıştı. Özbek, yaptığı açıklamada ilk planlarının Florya'da altyapı tesislerini Riva'ya taşımak olduğunu ve sosyal alanlar sonrasında burayı ihaleye açarak 1.5 milyar TL'yi bulacak bir projeye başlamak olduğunu söylemişti. Bunu 1 yıl içinde yapmayı planladıklarını belirten Özbek, ihalenin yüzde 30'unun projeyi üstlenecek firmadan alınmasına karar verdiklerini de dile getirmişti.
BİZE ULAŞIN