Moody’s’e inat ihaleye 11 teklif

Moody’s’e inat ihaleye 11 teklif
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından piyasaları bozamayan, bunun üzerine reyting şirketi eliyle ekonomiye suikast düzenlemeye çalışan çevrelere Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'ndan da tokat gibi yanıt geldi. İdare, önceki gün Elektrik Üretim A.Ş.'ye (EÜAŞ) ait Almus ve Köklüce hidroelektrik santrallerinin ihalesini gerçekleştirdi. Moody's'in not indiriminin üstünden bir hafta bile geçmeden yapılan ihaleye yatırımcılar büyük ilgi gösterdi. İhaleye 11 firmanın katılması "ekonomiye güven" mesajı olarak algılandı.

İPİ GÜL ENERJİ GÖĞÜSLEDİ
Aralarında Turcas Petrol, Yapısan Elektrik, Reşadiye Hamzalı Elektrik Üretim'in de olduğu 11 firmanın teklif verdiği ihalede komisyon başkanlığını Osman İlter yaptı. Elemesiz turda verilen 551 milyon liralık en yüksek teklifin ardından, altı elemeli tur gerçekleştirildi. İlk elemeli turda en düşük teklifi veren Ece Tur Ece Turizm İnşaat Ticaret elenirken, ikinci turda Çelikler Taahhüt İnşaat, üçüncü turda Nokta Yatırım Holding, dördüncü turda Özçınar Elektrik Malzemeleri Madencilik Sanayi ve Ticaret-Hidrosolar Elektrik Üretim İnşaat Sanayi ve Ticaret Ortak Girişim Grubu, beşinci turda Turcas Petrol ve son turda Limak Yatırım Enerji ihale dışı kaldı. Açık artırmada başlangıç tutarı, 713 milyon 850 bin lira ve artırım aralığı ise 100 bin lira olarak belirlendi. İhalede, en yüksek teklifi 750 milyon 500 bin lirayla Gül Enerji Elektrik verdi.

TOPLAM GÜÇ 117 MEGAVAT
Tokat'ta bulunan Almus HES 27 megavat, Köklüce'de bulunan HES 90 megavat olmak üzere toplam santralin kurulu gücü 117 megavatı buluyor. İhaleye yoğun ilgi gösteren yatırımcılar, siyasi ve ekonomik istikrarın devam edeceği beklentisinde olduklarını, ülkenin geleceğine güvenle baktıkları için yatırımda frene basmayacaklarını belirttiler.
BİZE ULAŞIN