Notçularını sahaya sürdüler

AK Parti Meclis Grup Toplantısı’nda konuşan Başbakan Binali Yıldırım, “15 Temmuz’da başarılı olamayınca notçuları sahaya sürdüler” dedi

Notçularını sahaya sürdüler
AK Parti Meclis Grup Toplantısı'nda konuşan Başbakan Binali Yıldırım, Orta Vadeli Program'la (OVP) önümüzdeki üç yılda hayal ettikleri Türkiye'yi ortaya koyduklarını söyledi. Konuşmasında Türkiye'nin notunu düşüren uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'e de yüklenen Yıldırım, "Kredi notumuzu tamamen siyasi saiklerle düşürdüler. Ancak bu indirimleri ne piyasa ne de uluslararası camia ciddiye aldı. Türkiye hem terör hem ekonomik hem diplomatik saldırılara karşı evelallah direncini artırarak yoluna devam ediyor" dedi. Yıldırım, ekonomiye dair şu mesajları verdi:

BELAL TI VURUŞLAR I DEVRE DE: Türkiye 15 Temmuz darbe girişimiyle yıkılmayınca yine boş durmadılar, bel altı vuruşlarını devreye soktular. Önce derecelendirme kuruluşlarını sahaya sürdüler. Zorlama gerekçelerle kredi notumuzu düşürdüler. 3-5 tane kuruluşu bize not veremez, millet verir millet. 10 sandık kuruldu. O hesabı 10'unda da verdik.

GÜVENİRLİKLERİNİ KIRDILAR : Bu kuruluşlar Türkiye'ye karşı sergiledikleri haksız tutumla, aslında kendi notlarını kırmış oldular. Türkiye'nin notunu değil, kendi güvenilirliklerini kırdılar. Not düştükten sonra enflasyon düşmeye başladı, ihracat yüzde 8, güven endeksi yüzde 21 arttı. Senin verdiğin notun buysa, bizim notumuz da bu.

BU MİLLETLE DANS EDİLMEZ
15 Temmuz darbe girişimiyle patlama yapması beklenen döviz hareketleri, spekülatörlerin istediği gibi olmadı. Vatandaş hem darbecileri halletti hem de onları yerle bir etti. 12 milyar dolar parayı cebinden bankalara yatırdı. Bu milletle dans edebilir misin kardeşim? Bu millet, baştacı bir millet. Türkiye hem terör hem ekonomik hem diplomatik saldırılara karşı direncini artırarak yoluna devam ediyor. Bizi 2023 hedeflerimize ulaşmaktan, 2053 ve 2071 vizyonumuzu gerçekleştirmekten hiçbir güç alıkoyamaz.

İHTİSAS MA HKEMELERİ AR TACAK : İhtisas mahkemelerini çoğaltacaklarını belirten Yıldırım, şunları söyledi: "Bilişimle ya da finansla ilgili herhangi bir mahkeme olmuyor. Bunlar uzmanlık istiyor. Burada ihtisaslaşmaya gideceğiz."

ÖZELLEŞTİRMEDEN 15 MİLYARLIK KAYNAK GELİYOR
Orta Vadeli Program'ın açıklanmasından sonra toplantıya katılan bakanlar da gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Bir gazetecinin gelecek yıl özelleştirmelerden bütçeye aktarılacak kaynağı sorması üzerine, Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Yıl sonu itibarıyla 15 milyar lira özelleştirme geliri hedefliyoruz. 2017 için hedefimiz 13 milyar lira" dedi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de ihracat teşviklerinin artacağını belirterek, "2016'ya göre 2017'de yapacağımız artış kadar ek ilave ihracat ve ihracat destek primimiz olacak" diye konuştu. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ise bütçe açığının 1.9'a çıkarılmasının nedenini şöyle açıkladı: "Bunun temel nedeni 2017 için yatırımlarımızdaki önemli artış. 2016 başlangıç ödeneğine baktığımızda yatırımların GSYH içindeki payı 2.3 idi. 2017'de 2.8'e çıkarıyoruz. Yaklaşık 67 milyar liralık sermaye giderlerimiz var, 11 milyar civarında da sermaye transferi söz konusu."

İŞSİZLİK ORANLARI DÜŞECEK
Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli de, işsizlik oranlarında istikrarlı bir düşüş öngördüklerini belirtti. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de programın mali disiplini hedef aldığını belirterek, "En önemli husus da 1 yıl içinde yapısal reformlarla program destekleniyor. Meclis'te zaten pek çok düzenleme duruyor, bunları hızlandırıp büyümeyi tekrar yüzde 5 patikasına oturtmaya çalışacağız" dedi.

MÜSİAD Başkanı Nail Olpak

Büyüme 2017'de ivme kazanacak
2017-2019 dönemini kapsayan yeni OVP'de büyüme tahmininin yüzde 3.2'ye çekilmesinin olağan karşılanması gerekiyor. Biz, iş dünyası temsilcileri olarak, Türkiye ekonomisinin önümüzdeki çeyreklerde de pozitif büyüme alışkanlığını sürdüreceğini, hatta ivmesini artırarak 2017 için öngörülen yüzde 4.4'lük büyüme hedefini aşacağını düşünüyoruz.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi

Hedefler beklentileri yansıtıyor
Türkiye ekonomisi yapısal reform hamleleriyle bu tahminlerin üzerinde performans gösterecek. İhracatın da OVP hedeflerini aşacağına inanıyoruz. Dünya ekonomisinde yaşanan gelişmelerle petrol ve emtia fiyatlarındaki düşük seyrin yanı sıra bölgesel ve jeopolitik gelişmeler, büyüme ve ihracat beklentilerini olumsuz etkiledi. Hedefler asgari beklentileri yansıtıyor.

İTO Başkanı İbrahim Çağlar

Küçük bir revizyon şanstır
Büyüme kalitesini artırmamızın şart olduğu bir döneme girdik. Yeni Orta Vadeli Program'da savunma, bilişim ve ilaç sanayisi gibi katma değeri yüksek sektörlerde millileşme vurgusu iş dünyamıza bu yolda cesaret verecek. Hain darbe girişimini atlatırken, küresel çalkantı ortamında bu yılki makro hedeflerimizi küçük revizyonlarla geçmemiz büyük şanstır.

ASO Başkanı Nurettin Özdebir

Hedefler mütevazı kalıyor
Konulan hedeflerin gerçekçi olması gerekiyor. Bu açıdan değerlendirildiğinde OVP hedefleri gerçekçi görünüyor, hatta mütevazı kalıyor. Dünyanın içinde bulunduğu düşük büyümeye göre hedefler gerçekçi ancak açıklanan büyüme hızları yeterli görülmüyor. Bütçe açığı hedefinde artışa gidilmesi, mali disiplinden bir taviz biçiminde yorumlanmamalı.
BİZE ULAŞIN