Gözaltılara ByLock ile yanıt

Belçika’da kendisine sorulan gözaltılarla ilgili sorulara, şifreli iletişim sistemi ByLock ile cevap veren Bakan Zeybekci, OHAL için de, “Brüksel’de her köşede askeri araç var” dedi

Gözaltılara ByLock ile yanıt
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Brüksel'de FETÖ gözaltıları ile ilgili soruları yanıtlarken, ByLock'lu iletişimi örnek vererek, "Siz olsaydınız ne yapardınız" diyerek adeta ders verdi. Zeybekci, Avrupa Politika Çalışmaları Merkezi (CEPS) adlı düşünce kuruluşu tarafından düzenlenen "Türkiye'deki Siyasi, Ekonomik Gelişmeler ve Gümrük Birliği'nin Geleceği" konulu konferansta bir konuşma yaptı.

BİZDE DE AYNISI OLACAK
FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türkiye'de gerçekleşen gözaltılarla ilgili soruları da cevaplayan Zeybekci, "Bir örnek düşünün. Şifresi olan ve sadece kendilerinin girebildiği bir sistem kurmuşlar. Buradan iletişim kuruyorlar. Biz de bunların listesi var. Şimdi size soruyorum: Siz olsaydınız ne yapardınız? Bu insanlar Hollanda'da, Belçika'da nasıl ceza alacaksa, hapishaneye girecekse bizde de aynısı olacak" dedi. Bakan Zeybekci Brüksel ziyareti kapsamında Avrupa Komisyonu'nun Ticaretten Sorumlu Komiseri Cecilia Malmström ve Ulaştırmadan Sorumlu Komiser Violeta Bulc ile bir araya geldi.

BRÜKSEL'DE DE ASKER VAR
Türkiye'de darbe girişimi sonrası alınan OHAL kararlarına ilişkin bir soruya Zeybekci, "Belçika'daki terör saldırıları sonrası sizler de önlem aldınız. Her köşe başında askeri araçlar sizde de var" cevabını verdi. Türkiye'nin 15 Temmuz gününde bir terörist darbe girişimiyle 200 bar kuvvette test edildiğini ifade eden Zeybekci, "Çok sağlam çıktık. Dünya demokrasi tarihine altın harflerle yazılacak bir sivil demokrasi yazıldı. Spekülatörler ise pazartesi açıldığında kıyamet senaryosu çizmişti. Ama hiçbiri olmadı" diye konuştu.

KUYRUĞU AB'YE ŞİKÂYET ETTİ
Zeybekci, Bulgaristan sınırında 25 kilometreye ulaşan Türk TIR kuyruğunu da AB'ye şikâyet etti. AB'den 'kendi aranızda çözün' yanıtı gelse de Zeybekci'nin bastırması üzerine, AB'nin Ulaştırmadan Sorumlu Komiseri Violeta Bulc, devreye gireceğini ve Bulgaristan'la görüşeceğini söyledi. Zeybekci, çeşitli bahanelerle Bulgaristan'ın Türk TIR'larının geçişini zorlaştırdığını ve ticareti engellediğini ifade etti.

TTIP BİZİM İÇİN BİR TEHDİT
ABD ile AB arasındaki Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) Anlaşması'nın Türkiye için tehdit olduğunu ifade eden Zeybekci, "Gümrük Birliği anlaşmasından dolayı, TTIP bizi olumsuz etkileyecek. ABD bu anlaşma ile AB'den elde ettiği tüm imtiyazları Türkiye'den de elde edecek ama Türkiye bu hakları alamayacak. Türk ürünleri ABD'ye giremeyecek, bütün ABD ürünleri Türkiye'ye girecek bu kabul edilemez" dedi.
BİZE ULAŞIN