Türk Akımı’nda imzalar yakın

Türk Akımı’nda imzalar yakın

Rusya Enerji Bakanı Novak, Türk Akımı’nda anlaşma için sona yaklaşıldığını belirtti. Novak, “Erdoğan ve Putin arasında gerçekleşecek görüşmede bu anlaşmanın hazır olmasını istiyoruz” dedi

  • Ekonomi
  • Pazartesi 10.10.2016

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesinde hükümetler arası anlaşmanın hazırlanmasında sona yaklaşıldığını belirterek, "Önümüzdeki hafta Erdoğan ve Putin arasında gerçekleşecek görüşmede bu anlaşmanın hazır olmasını istiyoruz" dedi.

DETAYLI ÇALIŞILMALI
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile birlikte gelecek hafta gerçekleştireceği Türkiye ziyareti öncesi konuşan Novak, Türkiye'nin doğrudan ve ilave Rus gazı almasına olanak sağlayacak Türk Akımı projesinin büyük önem taşıdığını aktararak, "Bu büyük bir proje ve çok detaylı bir çalışma gerektiriyor. Şu anda hükümetler arası anlaşmanın tamamlanması için sona yaklaştık" diye konuştu. Türkiye'de nükleer enerji sektörünün ilk defa Rusya ile ortaklaşa geliştirileceğini vurgulayan Novak, "Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) projesi, Rusya ve Türkiye arasındaki stratejik işbirliğinin geleceği olarak görüyoruz" ifadesini kullandı.

BİR ÇÖZÜME VARILACAK
Türkiye ve Rusya arasında bir süredir devam eden doğalgaz indirim görüşmelerine de değinen Enerji Bakanı Novak, "Doğalgaz fiyatları, Gazprom ve Türk şirketler arasındaki sözleşmeler doğrultusunda belirleniyor. Gazprom şu anda BOTAŞ ve bazı özel şirketlere doğalgaz sağlıyor. Bildiğim kadarıyla yetkililer arasında görüşmeler şu anda devam ediyor. İnanıyorum ki tüm tarafları memnun edecek bir çözüme varılacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

RUSYA, OPEC KARARINI DESTEKLİYOR
Küresel petrol piyasaları ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) görüşmelerine ilişkin Novak, petrol üretim seviyelerini dondurmanın, küresel piyasaların dengelenmesi açısından olumlu olacağını belirterek, "Bu nedenle böyle bir hamleyi, petrol üretim seviyesi dondurulma kararını destekliyoruz" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN