Türkiye’de faiz çok yüksek

Türkiye’de faizin yüksek olduğunu söyleyen TSPB Başkanı Koç, “Mevduat faizi yüzde 12 civarında bulunuyor. Enflasyon ise yüzde 8’in altında. Reel bazda yüzde 4 getiri çok yüksek” dedi

Türkiye’de faiz çok yüksek

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının geriden geldiğini belirterek, "Kimse notu takmıyor" diyen Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) Başkanı İlhami Koç, S&P'nin 15 Temmuz'un hemen ardından gerçekleştirdiği not indiriminin hiçbir analize dayanmadığını söyledi. Koç, "S&P'nin beklemesi gerekiyordu, fakat 'küt' diye indirdi. Daha sonra Moody's notumuzu yatırım yapılabilir seviyenin altına çekti. 2013 Mayıs ayında bütün göstergelerimiz A seviyesindeydi. Buna rağmen Moody's zorla BBB verdi. Piyasa zaten bize not vermişti. Not verenler artık bir şeye neden olmuyor. Geriden geliyorlar. Piyasa daha erken notluyor. Kimsenin notu takmadığını söylemek gerekir" dedi.

YENİKAPI RUHU PİYASADA
Piyasaların 15 Temmuz sonrasında 'sağlam' durduğuna işaret eden Koç, "Yurtiçinde Yenikapı ruhu çalıştı. Yerli yatırımcı dolar satarken, borsada çok fazla hisse senedi satmadı. Yabancı yatırımcılar ise önceden çıkmaya başlamıştı. Kalanlar da uzun vadeli yatırımcı olduğu için satış sınırlı oldu. Yabancının payı yüzde 60 civarında, o yüzden çok satış olmadı. Türkiye piyasaları ayrıca halen ucuz. Piyasada herhangi bir panik görmedik" dedi. Türkiye'de faizin gereğinden fazla yüksek olduğuna vurgu yapan Koç, "Mevduat faizi yüzde 12 civarında bulunuyor. Enflasyon yüzde 8'in altına indi. Reel bazda yüzde 4 getiri çok yüksek" diye konuştu. En temel göstergenin büyüme olduğuna dikkat çeken Koç, Türkiye için yüzde 4-5 seviyesindeki büyümenin makul olduğunu, 3'ün altının ise kabul edilemeyeceğini ifade eti. 2016'da yaşananlar dikkate alındığında, ulaşılan büyüme rakamı için, "Bu ortamda daha iyisi olamazdı" değerlendirmesinde bulunan Koç, tüm risklerin fiyatlandığını vurgulayarak, "2017 için iyimseriz" dedi.

DEV KONGRE 4-5 KASIM'DA
Sermaye Piyasaları Kongresi, 4-5 Kasım'da Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) tarafından düzenlenecek. Organizasyona bu sene; Sermaye Piyasası Kurulu, Borsa İstanbul, Takasbank, Merkezi Kayıt Kuruluşu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi stratejik ortaklığı ve Borsa Aracı Kurumları Derneği (BAKYD), CFA Society Istanbul, Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER), Endeavor Türkiye, Borsaya Kote Ortaklık Yöneticileri Derneği (KOTEDER), Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği (TKYD), Türkiye Yatırımcı İlişkileri Derneği (TÜYİD), Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu (TÜGİK) destek veriyor.

BİZE ULAŞIN