Gücü olan peşin ödesin

Vergi barışından faydalanmak isteyen vatandaşlar için 31 Ekim’in son gün olduğunu hatırlatan Gelir İdaresi Başkanı Adnan Ertürk, “Gücü olan peşin ödesin. Yeniden yapılandırmanın avantajından faydalansın” dedi

Gücü olan peşin ödesin

Gelir İdaresi Başkanı Adnan Ertürk, 31 Ekim'de başvuruları sona erecek vergi barışından yararlanmak isteyenlere "Gücü olan peşin ödesin" tavsiyesinde bulundu. Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Ayşe Dilbay ve İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Bekir Bayrakdar'la birlikte sohbet toplantısı düzenleyen Ertürk, 6736 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Kanunu'nda peşin ödeme seçeneği de bulunduğuna işaret ederken, "19 Ağustos 2016'da başlayan başvuru süresi 31 Ekim 2016'da doluyor. Kesinleşmiş vergi, trafik cezası, kredi yurtlar kurumu borcu, motorlu taşıt vergisi gibi borçları olanlar bir an önce başvursun, yeniden yapılandırmanın avantajlarından yararlansın" dedi. Yeniden yapılandırmayla ilgili geçmişte 4811 ve 6111 sayılı kanunların çıkarıldığını hatırlatan Ertürk, şöyle konuştu: "Şimdiki 6736 Sayılı Kanun mükellefe öncekilerden daha fazla avantaj sağlıyor. Başvurular, ilgi düzeyinin iyi olduğunu gösteriyor. Biz, kanun kapsamına giren tüm mükelleflerin bu avantajdan yararlanmasını bekliyoruz."

1.450 TL AVANTAJLI
Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Ayşe Dilbay da peşin ödemenin avantajını bir örnekle anlattı. Dilbay, "2013'ten bu yana ödenmeyen 15 bin liralık gelir vergisi borcuna 8 bin lira gecikme zammı ve faiz biner. Bu mükellef borç yapılandırmadan yararlanırsa, 8 bin liralık gecikme zammı ve faiz, kafadan 2 bin 900 liraya iniyor. Yani toplam borç, 23 binden 17 bin 900 liraya düşüyor. Peşin ödeme halinde toplam borç 16 bin 450 liraya çekiliyor" diye konuştu. Dilbay, 6736 Sayılı Kanun'un birikmiş vergi borcunu azalttığını ve teminat istemeden taksitlendirdiğini vurguladı. Dilbay, 6736 Sayılı Kanun'un trafik cezası borçlarının yeniden yapılandırılmasında getirdiği kolaylığı şöyle örnekledi: "2013 yılında yazılan 166 liralık trafik cezası ödenmeyince bugün gecikme faiziyle birlikte 473 lirayı bulur. Çünkü, 307 lira faiz eklenir. Söz konusu borcun sahibi, yeniden yapılandırmaya başvurursa, borcu 196 liraya iniyor, taksit de yapılıyor. Peşin ödeme halinde borç 182 liraya düşüyor."

YARARLANMAYAN HACİZLE KARŞI KARŞIYA KALIR
İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Bekir Bayrakdar da borç yapılandırmanın sıkıntılı olan şirketlere ve iş sahiplerine nefes aldıracağını savundu: "Yeniden yapılandırma, sıkıntıda olan şirkete en azından Maliye cephesinde zaman kazandırır. 'Zaten ödeme gücüm yok' deyip, bu kanunun getirdiği kolaylıktan yararlanmayan, daha sonra kanuni takip ve hacizlerle karşı karşıya kalır."

BİZE ULAŞIN