Türk halkına 15 Temmuz tebriği

Türk halkına 15 Temmuz tebriği

Enerji kongresine katılan liderler 15 Temmuz’daki hain darbe girişimini kınarken, Türk halkının büyük kahramanlık gösterdiğini belirterek, tebriklerini ilettiler

İstanbul'da düzenlenen 23. Dünya Enerji Kongresi'ne katılan liderler 15 Temmuz'da Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) hain darbe girişimine karşı Türk halkının gösterdiği mücadeleyi tebrik etti. Kongrede düzenlenen 'Başkanlar Oturumu'ndaki konuşmasında 15 Temmuz darbe girişimine değinen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye'nin zor bir dönemden geçtiğini söyleyerek, "Son olarak Türkiye'de bir darbe girişimi oldu. Biz de takip ediyorduk. Türk halkını tebrik ediyorum. Durum kontrol altına alındı. Türkiye'ye tebriklerimizi ileterek başarılar diliyorum" dedi.

LİDERLERE 15 TEMMUZ TEŞEKKÜRÜ

VAMPİRLER...
Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro da Türkiye'deki darbe girişimine vurgu yaparak kendi ülkesinden örnek verdi. Maduro, "15 Temmuz girişiminden sonra milletin nasıl demokrasiye sahip çıktığını gördüm. Venezuela da bunu yaşamıştı. Sayın Chavez'in söylediği gibi doyumsuz emperyalist vampirler var. Onlara karşı da mücadele etmek zorundayız enerjide, ekonomide ve siyasette" diye konuştu. Yatırımcıları Venezuela'ya davet eden Maduro, "Yatırımcılar için Venezuela'da büyük fırsatlar var. Burada yasalarımızın verdiği teşviklerle kazan kazan ilkesi ile yapılabilecek çok şey var" ifadelerini kullandı. Maduro son iyi yılda petrol fiyatlarında yaşanan düşüşe de değinerek, şunları söyledi: "Fiyatlar son 40 yıldaki en düşük fiyatlar ve uzun süre böyle kaldı. Petrol üreticileri OPEC üyeleri bir anlaşmaya varmalı ve petrol piyasasının istikrara kavuşması için çalışmalı."

TÜRK HALKI ERDOĞAN'IN ETRAFINDA BİRLEŞTİ
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ise, Türk halkının 15 Temmuz'da büyük bir kahramanlık gösterdiğini belirterek, "Türk halkı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın etrafında birleşerek büyük kahramanlık gösterdi ve darbe girişimini karşısına aldı. Devletçiliği korudu, Türkiye'nin bugününü ve geleceğini korudu" dedi. Azerbaycan'ın enerji projelerini Türkiye ile birlikte yürüttüğünü anlatan Aliyev, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı'na (TANAP) değinerek, "Gelecekte birçok ülke bu önemli projeye katılabilir" diye konuştu.

KIBRIS'TA DENİZALTINDAN YENİ HAT
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs sorununa değindiği konuşmasında "Birleşik Kıbrıs Federasyonu enerji güvenliği ve erişim konusunda ciddi katkılar sağlayacaktır. Hidrokarbon kaynakları elde edilecek, doğalgaz Kıbrıs ve Türkiye'den Avrupa'ya ulaştırılabilecek. Doğalgazın yanında Ortadoğu coğrafyasını elektrik kablolarıyla denizaltından Avrupa'ya bağlayacak proje de gündemde. Pahalı bir proje olması nedeniyle yerine alternatif bir proje de düşünülebilir. İsrail, Kıbrıs ve Türkiye arasında döşenecek bir kablo daha az maliyetli olacaktır" dedi.
BİZE ULAŞIN