Aslolan büyümektir

Aslolan büyümektir

TBB Başkanı Aydın, negatif faiz politikasının canlanmayı yeterince sağlamadığını söyledi. Aydın, “Asıl olanın büyüme olduğu daha net anlaşılıyor” dedi

  • Ekonomi
  • Salı 12.10.2016
Büyümenin yavaş olmasının, risklerin de yüksek düzeyde kalmasına yol açtığına işaret eden Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, "Asıl olanın büyüme olduğu zaman ilerledikçe daha net anlaşılıyor. Finansal istikrarın tabii ki önemli ve gerekli olduğu ancak büyümenin finansal istikrara kurban edilmemesi gerektiği görüşü ağırlık kazanıyor" dedi. Washington'da bir dizi toplantıya katılan Aydın, krizin dokuzuncu yılında dünya ekonomisinde toparlanmanın istenen düzeyde olmadığını ve hâlâ yavaş seyrettiğini ifade etti. ABD'de toparlanma devam ederken, AB ve Japonya'da durgunluğun sürdüğüne dikkati çeken Aydın, "Bu durum küresel çerçevede gelişmekte olan ülkelerde büyüme hızının yavaşlamasına neden oluyor" dedi.

TALEP CANLANMALI
Uluslararası para ve sermaye piyasalarında vadenin kısaldığını ve sermaye akımlarında sert dalgalanmalar yaşandığını söyleyen Aydın, "Küresel risklerin etkilerinden korunmak isteyen gelişmekte olan ülkelerin ihtiyatlı yaklaşımları da büyüme hızını ve küresel büyümeyi aşağıya çekiyor" diye konuştu. Aydın, sadece para politikasına dayalı uygulamaların yeterli olmadığını belirterek, büyümenin desteklenmesi için talebi canlandıran genişleyici bütçe politikaları ile yatırımları özendiren yapısal uygulamaların da devreye sokulması gerektiğini vurguladı.

REFORMLAR YAPILIYOR
Aydın, yatırımcılara hükümetin darbe girişimi sonrası aldığı önlemleri de anlattı. Aydın, "Hükümetin tasarrufları ve sabit sermaye yatırımlarını artırmak için reformları hayata geçirmekte kararlı bir yaklaşım içinde olduğu belirtildi" dedi.
BİZE ULAŞIN