Kalıcı istikrar için başkanlık gerekli

İstanbul Finans Merkezi’nde geri sayım başladı. BDDK ile SPK binalarının temeli dün atıldı. Başbakan Yıldırım “İstikrarı kalıcı hale getirmek ve sürekli büyümek için başkanlık sistemine ihtiyaç var” dedi

Kalıcı istikrar için başkanlık gerekli
İstanbul'u dünyada 25 küresel finans merkezi arasına sokmayı ve Türkiye'nin finansal gelişmişlik açısından ilk 30 ülke içinde yer almasını hedefleyen İstanbul Uluslararası Finans Merkezi (İFM) Projesi'nde yapılacak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ile Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) hizmet binalarının temeli atıldı. Ümraniye'deki temel atma töreninde konuşan Başbakan Binali Yıldırım, istikrarı kalıcı hale getirmek, zayıf iktidarlardan ülkeyi kurtarmak ve sürekli kalkınma, sürekli büyüme, milli birlik ve kardeşliği kuvvetlendirmek için başkanlık sistemine ihtiyaç olduğunu belirterek, "Gelin Meclis'ten bu anayasayı geçirelim, kararı millete bırakalım" dedi.

İSTİKRAR DEVAM ETMELİ
Ülkede istikrarın sürmesi gerektiğini aktaran Yıldırım, şöyle devam etti: "Nasıl olacak? Başkanlık ile olacak. Şimdi biz diyoruz ki siyasi partilere, 'Millete hepinizin sözü var. Bizim de sözümüz var. Her seçimde dedik ki 'Yeni anayasayı yapacağız ve Türkiye'de istikrarı kalıcı hale getireceğiz.' Bunun da yolu başkanlıktan geçiyor. Aksi halde, bakın 7 Haziran'da neler yaşadık. Hükümet kurulabildi mi? Kurulamadı. Eğer öyle devam etseydi, bugün Türkiye PKK ile FETÖ ile DEAŞ ile mücadele edebilir miydi? Gelin Meclis'ten bu anayasayı geçirelim. Millet ne diyorsa o. Biz başkanlık diyoruz. Başkanlıkta güçlü siyasi irade, tek başına istikrar, Türkiye'nin birliği, beraberliği var."

NAKİT PARA ADRES ARIYOR
İstanbul Finans Merkezi'ndeki projelerin vatandaş-devlet işbirliğiyle yapıldığını vurgulayan Yıldırım, "Dünyadaki nakit para artık yeni adresler arıyor. Niye? Çünkü Amerika, Avrupa fazla sıkıyorlar, 50 tane soru soruyorlar. İnsanlar da parasıyla rezil olmak istemiyorlar. Onun için İstanbul, finansman için, yatırımcılara kaynak için en ideal yer. Onun için buraya bu merkeze ihtiyaç var. Bunun kararını verdik. İnşallah bir iki sene içinde buralarda muazzam tesisler, binalar tamamlanacak ve Finans Merkezi çalışmaya devam edecek" dedi.

KAMU BANKALARINA ÇAĞRI
BDDK ve SPK dışında başka kurumların da burada olacağını ifade eden Başbakan Yıldırım, "Ben buradan çağrı yapıyorum. Merkez Bankası, Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank başta olmak üzere bütün bankalarımız bir an önce gelsin burada temeli atsınlar. Finans Merkezi demek hepsinin bir araya gelerek güçlerini birleştirmeleri demek. Aksi halde birer birer gelirseniz, ne olacak? Zaman kaybı olacak" diye konuştu.

TÖRENE YOĞUN KATILIM
Açılışa, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın yanı sıra BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, SPK Başkanı Vahdettin Ertaş, Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın, İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici katıldı. Başbakan Binali Yıldırım, tören sonrası, projede çalışacak işçilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

YENİ GÜVENLİ LİMAN: İSTANBUL
Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, gelişmekte olan ülkelerden gelişmiş ekonomilere giden yatırım amaçlı paraların güvencede olmadığını belirterek, "Uluslararası sermaye yeni güvenebileceği finans merkezleri arıyor. Bu sisteme alternatif alabilecek tek bir yer var. Orası da Türkiye ve İstanbul Finans Merkezi'dir" dedi. Canikli, Türkiye'nin cazibe merkezi olduğunu, Ortadoğu'dan, Balkanlar'dan, Güney Afrika'dan hatta Doğu Avrupa ülkelerinden her yıl kalıcı olmak üzere on milyarca dolar para geldiğini vurguladı. Başbakan Yardımcısı Canikli, içeriden ve dışarıdan tüm hain saldırılara rağmen Türkiye ekonomisine güvenildiğine dikkati çekti.

DEVLER LİGİ'NDE YERİNİ ALACAK
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Mehmet Ergün Turan, İstanbul Finans Merkezi'nin tamamlanmasıyla birlikte, reel sektörün tüm ihtiyaçlarının karşılandığı uluslararası bir kurumsal yapıya kavuşulacağını belirtti. Turan, "Ülkemiz, dünyanın önde gelen küresel finans merkezleri arasında, deyim yerindeyse, 'devler liginde' hak ettiği yerini alacak" dedi.

BİR FİKRİN TEMELİ ATILDI
SPK binasının yapımını üstlenen Kuruluş- Sersim İş Ortaklığı'nın ve İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar, bir inşaatın değil, bir fikrin temellerinin atıldığını aktararak, "Bu temeller, 2023 hedeflerine ulaşma noktasında da en önemli yapı taşlarından olacak" değerlendirmesinde bulundu. Çağlar, SPK binasının 20'şer katlı iki kuleden oluştuğunu söyledi.

İLK KAZMA 2014'TE VURULDU
İstanbul Uluslararası Finans Merkezi projesi için 2014'te ilk kazma vuruldu. İFM'nin 2018 sonunda kısmen bitmesi, 2020'ye kadar da etaplar halinde tamamlanması planlanıyor. 3 milyon 200 bin metrekarelik İFM projesi, yaklaşık 2 milyar dolar yatırımla hayata geçirilecek. Hem finans sektörünün kalbi hem de günün 24 saati yaşayan bir kampüs olacak İFM'yi tamamlandığında günde 30 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.
BİZE ULAŞIN