Global Tower’ın %70’i yabancıya

SPK Gobal Tower’ın halka arzını onayladı. 20-21 Ekim arasında talep toplanacak olan hisselerin yüzde 70’i yabancı yatırımcıya arz edilecek

Global Tower’ın %70’i yabancıya
Turkcell iştiraklerinden Global Tower'ın halka arzında sona yaklaşıldı. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), şirketin sunduğu izahnameyi 14 Ekim'de onayladı. Buna göre, Global Tower'ın yüzde 21.7'si halka açılacak. Ek satış hakkının kullanılması halinde ise bu oran yüzde 25'e çıkabilecek. Hisselerin yüzde 70'i yurtdışındaki kurumsal yatırımcılara arz edilecek. Pay başına 3.82 ila 4.46 TL aralığında arz fiyatı belirlenen Global Tower'da, hisseler için 20-21 Ekim tarihleri arasında talep toplanacak. Dağıtılabilir net kârın en az yüzde 75'inin nakit kâr payı olarak dağıtılması hedefleniyor.

PİYASA DEĞERİ 1.4 MİLYAR
Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça, Türkiye ekonomisinin özellikle yurtdışından gelen suni sebeplere dayalı baskılarla zora sokulmaya çalışıldığı bu dönemde Global Tower'ın halka arzının çok önemli olduğunu vurguladı. Global Tower'ın hisselerinin yüzde 70'inin yurtdışı kurumsal yatırımcılara arz edilecek olmasının da Türkiye ekonomisine güvenin önemli bir göstergesi olduğuna da dikkat çeken Akça, "Halka arz büyüklüğü ek satış dahil 329.8 ila 385.1 milyon TL aralığında olacak" dedi. Global Tower'ın yaklaşık 1.4 milyar lira piyasa değeri olduğunu belirten Akça, Türkiye, Ukrayna, Belarus ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde 10 bine yakın kule portföyünü işlettiklerini kaydetti.

KONSORSİYUM LİDERİ İŞ YATIRIM
Global Tower'ın yurtiçinde halka arzına İş Yatırım liderliğinde 23 aracı kurumdan oluşan konsorsiyum, yurtdışında ise Citigroup Global Markets Limited aracılık edecek. Halka arz edilecek payların yüzde 70'i yurtdışına ayrıldı. Yurtiçi yatırımda da arzın yüzde 10'u bireysele, yüzde 20'si de kurumsal yatırımcılara yapılacak.
BİZE ULAŞIN