‘Ev’de fırsat rüzgârı

15 Temmuz sonrası konutta başlatılan tarihi kampanya atağı yoğun ilgi gördü. Katılan şirket sayısı arttı. Peşinat ve faiz oranları indi

‘Ev’de fırsat rüzgârı
Gayrimenkul sektörü temsilcileri Fetullahçı Terör Örgütü'nün 15 Temmuz'daki hain darbe girişiminin etkilerini püskürtmek için başlattığı kampanya atağı tam gaz devam ediyor. Önce Emlak Konut GYO, sonra Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYODER) tarafından başlatılan uygun ödeme koşullu kampanyalar konut alıcısından yoğun ilgi gördü. Sadece bir ayda 5 bini aşkın ev sahibini buldu. Yaz aylarında konut pazarına hareketlilik getiren ve ev alacak vatandaşa uygun seçenekler sunan kampanyalar yıl sonuna kadar uzadı. Kampanyaya katılan şirket sayısı da 50'yi buldu. Kampanyalarda ilk adımda peşinatlar yüzde 25'ten yüzde 20'ye çekilirken, 120 ay 0.70 vade oranı ile satış yapılacağı açıklandı. Buna ek olarak şirketler kendi bünyelerinde ödeme planları da sunarak konut alıcının elini rahatlattı. Kimi şirketler peşinatı yüzde 5'e kadar çekerken, 100 aya kadar faizi sıfırlayan şirketler de oldu. Seçim, jeopolitik gelişmeler ve terör saldırılarına rağmen 2015 yılında tarihi rekor kırılarak ülke genelinde 1 milyon 289 bin konut satıldığını hatırlatan gayrimenkul sektörü temsilcileri 2016'da da benzer bir tablo bekliyor. Darbe girişimine karşın bu yıl da konut satışlarının 2015'in gerisine düşmemesi öngörülüyor.

DARBE ETKİSİ SIFIRLANDI
15 Temmuz başarısız darbe girişimi sonrası konut satışları azalmıştı. Temmuz ayında ülke genelinde yapılan satışlar bir önceki aya oranla yüzde 23.4, geçen yıla oranla yüzde 15.8 düşmüştü. Konut sektörünün başlattığı kampanyalar ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla bankaların konut kredi faizlerini düşürmesi işe yaradı. Türkiye genelinde ağustosta 114 bin 751 konut satıldı. Ağustosta satılan konut sayısı bir önceki aya göre yüzde 41, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2 artış gösterdi. Ülke genelinde yılın 8 ayında satılan konut satısı 826 bin 893 oldu.
BİZE ULAŞIN