‘Faize düşmanım’

Bir sömürü aracı olarak gördüğü faize düşman olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Faiz harcamalarının vergiye oranını yüzde 85.7’den 13’e düşürdük. Bu bile yeterli değil” dedi

‘Faize düşmanım’

Türkiye'nin dört bir yanında savaş da olsa kriz de olsa hedeflerine odaklanmış bir şekilde yoluna devam edeceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Benim biliyorsunuz faizle muhabbetim yoktur. Faize düşmanım çünkü onu bir sömürü aracı olarak görüyorum" dedi. Gama Holding, Türkerler Holding ve General Electric ortaklığıyla İzmir Bayraklı ve Kocaeli şehir hastaneleri için sağlanan 1.1 milyar dolarlık dış finansman anlaşması için ilk imzalar dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen törenle atıldı.

Erdoğan: "Faize düşmanım, onu sömürü aracı olarak görüyorum"


30 MİLYAR LİRALIK YATIRIM
Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehir hastanelerinin 14 yıllık hayali olduğuna dikkat çekerek, "Başbakan olduğum günden bu yana bu projeyi hayata geçirmek için çok çabaladım, mücadele verdim. 2013'te 15 hastaneyle ilgili imzaları attık ve projeye start verdik. Toplamda 41 bin yatağa 30 milyar lira yatırım tutarına sahip 29 projeyi hayata geçirmiş olacağız. Ülkemizin dünyanın en önemli beş sağlık turizmi merkezinden biri haline gelmesini hedefliyoruz. 2015 verilerine göre küresel düzeyde kamu özel işbirliği yatırımlarının yüzde 40'ı ülkemizde gerçekleştiriliyor. Bu istikrar ve güvenin ispatıdır" dedi.

SİPARİŞLE KREDİ NOTU
Kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye'ye sipariş üzerine not verdiğini ifade eden Erdoğan, "Kusura bakmasınlar bunların hiçbirisi Türkiye için geçerli değil. Piyasanın gerçek oyuncuları siyasi değerlendirmelere değil reel duruma bakıyor. Öyle olduğu için bu tür projelerde hiçbir finansman sıkıntısı çekilmiyor" dedi. Türkiye'nin tüm zorluklara rağmen gündemindeki projeleri hayata geçirebilecek güce sahip olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dört bir yanımızda savaş da olsa kriz de olsa biz kendi hedeflerimize odaklanmış bir şekilde yolumuza devam ediyoruz. Benim biliyorsunuz faizle muhabbetim yoktur. Faize düşmanım çünkü onu bir sömürü aracı olarak görüyorum. Göreve geldiğimizde faiz harcamalarının vergi gelirine oranı yüzde 85.7'ydi; 13'e düşürdük. Peki bu yeterli mi? Bu bile bize yeterli değil. Bunun daha da düşmesi lazım" diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN "PİYASANIN OYUNCULARI SİYASAL DEĞERLENDİRMELERE DEĞİL REEL DEĞERLERE BAKIYOR"


KÜLLİYE'DE 1.1 MİLYAR $'LIK GÜVEN İMZASI
General Electric (GE) Türkiye Başkanı Canan Özsoy, "Hayalim dediğiniz şehir hastanelerinden İzmir ve Kocaeli kampuslarını gerçekleştirecek olmak bizler için büyük gurur kaynağı. Tüm ortaklar olarak Türkiye'ye taahhütlerimize bağlılığımız tamdır" dedi. ABD'den OPIC, Kanada'dan EDC, Avrupa'dan EBRD bankalarından 18 yıl vadeli uygun koşullarda kredi temin edildiğini belirten Özsoy, Ziraat, Halk ve İş bankalarının da kredi oluşumuna katkı verdiğini söyledi. OPIC Bölge Müdürü Danielle Montgomery, "Burada varılan anlaşma ABD'nin Türkiye ve Türk halkına gösterdiği dostluğun somut bir göstergesidir" dedi. Öte yandan Külliye'deki törene ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass da katıldı.

2500 YATAK HİZMETE GİRİYOR
Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise, şehir hastanelerinin toplamda 41 bin yatak kapasiteli olacağını belirterek, 30 bin 600 yataklık kısmının sözleşmeye bağlandığını, 9 bin 400 yataklık kısmı için önümüzdeki aylarda ihale yapılacağını bildirdi. Akdağ, bu sene sonuna kadar Mersin, Isparta ve Yozgat'taki şehir hastanelerinin hizmete alınacağını, bu hastanelerin kapasitesinin ise 2 bin 500 yatak olduğunu açıkladı. Akdağ, 2017'de ise Adana, Ankara Bilkent, Eskişehir, Kayseri ve Manisa olmak üzere, 8 bin 500 yataklık şehir hastanelerinin de hizmete sokulacağını söyledi.

YEDİ AYLIK İNDİRİME EKİMDE 'KUR' MOLASI
Merkez Bankası martta başladığı ve 7 aydır kesintisiz sürdürdüğü faiz indirim sürecine, son dönemde kurda yaşanan hareketliliğin etkisiyle mola verdi. Cumhurbaşkanı'nın danışmanlarının önceki gün yaptıkları açıklamalarda Merkez Bankası'nın faizde değişikliğe gitmeyeceğine ilişkin görüş bildirmeleri üzerine yüzde 1.2 değer kazanan TL, dün dalgalandı. Merkez'in faiz kararının ardından 3.078 TL'den 3.0519'a kadar gerileyen dolar 3.060 seviyelerinde dengelendi.

İNDİRİMLER SÜRECEK
Murat Çetinkaya başkanlığında gerçekleşen toplantının ardından yapılan açıklamada "Para Politikası Kurulu, sadeleşme sürecindeki bir sonraki adımın yönü ve zamanlamasının verilere göre şekilleneceğini belirtmiştir" denildi. Açıklamanın faiz indirimi için fırsat kollandığına işaret ettiğine dikkat çeken analistler, TL'nin seyrine bağlı olarak kasımda indirim olabileceği görüşünde.

BİZE ULAŞIN