Riva’da değerleme bilmecesi

Galatasaray’ın Riva arazisinin 124 milyon dolar olarak değerlenmesi şaşkınlık yarattı. Sekiz yıl önce yapılan değerlemeden sadece yüzde 5 fazla olan bu rakam için uzmanlar, “Bölgede aynı dönemde fiyat artışı yüzde 500” dedi

Riva’da değerleme bilmecesi

Galatasaray'ın Riva arazisi için belirlediği değer raporu tartışma yarattı. Divan Başkanı İrfan Aktar ve Doğan Hasol, Firuz Soyuer, Emre Aykar, Mehmet Dedeoğlu, Ömer İsmail Tanrıöver, Erden Timur gibi uzman kişilerin hazırladığı rapora göre, 1 milyon 175 bin metrekarelik Riva arazisinin değeri 124 milyon dolar olarak belirlendi.

8 YILDA DEĞERLENMEMİŞ
Edinilen bilgilere göre, 2008 yılında Jones Lang Laselle'ın işbirliğiyle Pega Değerleme tarafından hazırlanan raporda, o dönemde Riva arazisi imarlı olmamasına ve bölgeye büyük değer katan 3'üncü Köprü'nün inşaatının söz konusu bile olmadığı bir dönemde arazinin değeri 117 milyon 500 bin dolar olarak değer biçildi. Dursun Özbek yönetiminin Emlak Konut GYO ile yapılan protokol öncesinde kulübün kendi arazisinin değerini düşük göstermesi kafalarda soru işareti bıraktı. Riva bölgesinin 3. Köprü bağlantı güzergâhının açıklanmasından sonra büyük ilgi görmeye başladığını söyleyen değerleme uzmanları, Kuzey Marmara Otoyolu, çevresindeki ilçelerdeki arsalarda değer artışı yaşandığını belirtiyor. Projede arazi üzerinde 840 konut ve dört sosyal tesis binasının olması hedefleniyor.

METREKARESİ YÜZ DOLARDAN ORTALAMA 500 DOLARA ÇIKTI
Eva'dan Değerleme Uzmanı Şeyma Şehirli, 8 yılda metrekare fiyatının 100 dolardan 460- 690 dolar aralığına yükseldiğini söyledi.

BİZE ULAŞIN