Her gün 50 konut dönüşüyor

CLK Boğaziçi Elektrik’in raporuna göre İstanbul Avrupa yakasında günde ortalama 50 konut kentsel dönüşüm için yıkıldı. Kiralık eve geçişler azalırken, satın alınan yeni eve taşınmalar arttı

Her gün 50 konut dönüşüyor

İstanbul Avrupa yakasında ocakeylül döneminde 12 bin 261 konut kentsel dönüşüm kapsamında yıkıldı. 4.2 milyon aboneye hizmet veren CLK Boğaziçi Elektrik tarafından 3 ayda bir açıklanan Gayrimenkulün Enerjisi Raporu'nda yer alan veriler, her gün 50 konutun yenilenmek için yıkıldığını ortaya çıkardı.

SURİYELİ ARTIŞI HIZ KESTİ
2016'nın ilk 9 ayında 101 bin 351 konutta ilk defa yaşam başladı. CLK Boğaziçi Elektrik Genel Müdürü İbrahim Gümüşlü, İstanbul'un Avrupa yakasında yabancı elektrik abonesinin sayısının 29 bin 169'a ulaştığının altını çizdi. Bu pay içerisinde toplam 12 bin 689 elektrik aboneliğine sahip Suriyeli ailelerin 11 bin 545'inin konut, bin 144'ünün ise ticarethane abonelikleri bulunuyor. Gümüşlü, şöyle devam etti: "Suriyeli aile sayısı, bu yılın aynı döneminde yüzde 428 artarak 9 bin 439'a ulaştı. Ancak haziran ayında aylık bin 736'ya ulaşan Suriyeli abone başvuru sayısının üçüncü çeyrekte hız kestiği gözleniyor."

EV ALIMLARI ARTTI
Rapora göre, her ay ortalama 10 bin yeni konutta ışıklar yanıyor. İbrahim Gümüşlü, yaz aylarında çok fazla hareketin yaşanmadığını belirterek, "Tayin ve kayıt dönemlerinde trend yukarı çıkıyor. Bir önceki yılın aynı dönemine göre kiralık ev geçişlerinde azalma, satın alınan yeni eve taşınmada artış var. Bunda kampanyalar da etkili oldu" dedi.

BİZE ULAŞIN