Çanakkale 15 euro+KDV ile geçilecek

Çanakkale 15 euro+KDV ile geçilecek

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye'nin en önemli projelerinden olan Çanakkale 1915 Köprüsü için bugünden itibaren ihale ilanına çıkılacağını belirterek, "26 Ocak'ta son teklifler alınmış olacak" dedi. Köprüden geçiş ücretinin ise 15 euro + KDV olacağını da söyleyen Yıldırım, Japon, Koreli, Çinli ve Türk müteahhitlerin projeyle ilgilendiğini belirtti. Yıldırım, ihaledeki model için de "Yapım dahil, süreyi en kısa veren kazanan teklif olacak" ifadelerini kullandı. Bugün itibarıyla ihale ilanına çıkılacağını belirten Yıldırım şunları söyledi:

İSTANBUL-ÇANAKKALE ARASINDA 'YAY' PROJE HAYATA GEÇİYOR

AÇIKLIK 2023 METRE OLACAK: Köprünün iki kulesi arasındaki açıklık 2 bin 23 metre olacak. 2023'ün özel bir anlamı var. Cumhuriyetimizin 100'üncü kuruluş yıldönümü. 100'üncü yılı karşılarken Çanakkale 1915'in ruhu ile 2023 hedeflerini birleştirmiş oluyoruz.

5 KİLOMETRELİK UZUNLUK: Köprü ayaklarından, kulelerden sonra, 923 metrelik iki bölüm var, ondan sonra da viyadükler var. Viyadüklerle falan toplam 5 bin 169 metrelik bir uzunluğa ulaşıyoruz. 5 kilometreden fazla tamamen köprü viyadük şeklinde bir geçiş oluyor. Buna ilaveten de 100 kilometrelik bir otoyol var.

YAPIM SÜRESİ 5 YIL: Bir taraftan Gelibolu'dan başlıyor, Lapseki'ye geçiyor, Lapseki'den sonra da yolun bir kolu Çanakkale'ye, bir kolu da Bandırma-İzmir yoluna gidiyor. Çanakkale'den İzmir'e, diğer tarafa da Bandırma üzerinden Bursa'ya, Balıkesir'e Manisa'ya diğer illere gidiyor. Hedefimiz 2023'e kadar da bitirmek, yapım süresi yaklaşık 5 yıl hedefleniyor.

Köprüden geçiş süresinin 3 dakika olacağını belirten Yıldırım, "Yani "one minute", "two minutes" ve "three minutes (3 dakika)"... Sırayla gidiyoruz" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, 31 Ekim'de sona erecek olan vergi borçlarının yeniden yapılandırmasında son başvuru tarihinin 25 Kasım'a kadar uzatılacağını da açıkladı.
BİZE ULAŞIN