‘Türkiye başkalarının talimatıyla hareket etmez’

Başbakan Yardımcısı Canikli, güvenli liman arayan petrol zengini ülkelere “14 yıldır Türkiye’ye yatırım yapan kazanıyor. Biz hiçbir ülkenin talimatlarıyla hareket etmiyoruz” dedi

‘Türkiye başkalarının talimatıyla hareket etmez’
Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, ABD'nin Suudi Arabistan'la ilgili 11 Eylül kararının, petrol zengini ülkelerin gelişmiş ülkelerdeki yatırımlarında ciddi güvensizlik yarattığını belirterek, bu ülkelere, "Türkiye'de yatırım yapın" çağrısında bulundu. Canikli, uluslararası hukuk ve teamüller hiçe sayılarak bugün Suudi Arabistan'a yapılanın yarın başka ülkelere de yapılabileceğine dikkat çekerek, şunları söyledi:

TEHDİT ALTINDA: Petrol zengini ülkeler en çok gelişmiş ülkelere yatırım yapıyor. Son yıllarda bu ülkeler dışarıdan gelen paralara çeşitli nedenlerle el koymaya başladı. ABD, 11 Eylül saldırısıyla ilgili Suudi Arabistan konusunda yasa tasarısını kabul etti. Büyük ihtimalle, Suudi Arabistan çok yüksek tazminata mahkum edilecek. Suudi Arabistan'ın en az 750 milyar dolarına el konulacak. Gelişmiş ülke piyasalarına güvensizlik var.

ALTERNATİF TÜRKİYE: Dünyanın, bu ülkeler ve onların talimatıyla hareket eden piyasalarına alternatif olacak yeni bir finansal merkeze, piyasalara ihtiyacı var. Dünyada bu işi yapabilecek tek ülke Türkiye. Ülkemize bölge ülkelerinden her yıl 15-20 milyar dolar kalıcı para geliyor. 14 yıldan beri Türkiye'ye yatırım yapan herkes kazanıyor. İsteyen istediği zaman da parasını alıp götürüyor. Bugün Türkiye finansal piyasasının işlem hacmi 1.2 trilyon dolara ulaşmıştır.

PABUÇ BIRAKMAYIZ: Türkiye hiçbir ülkenin talimatıyla hareket etmez. Biz sadece milletimizin bize verdiği talimatı yerine getiriyoruz. Dolayısıyla uluslararası sermaye Türkiye'ye geldiği zaman kendini güvende hissedecek. A ülkesinin, B'ye 'Şunu yap, bunu yap' talimatlarına Türkiye hiçbir zaman pabuç bırakmadı, bırakmayacak. Bu çok iyi biliniyor.
BİZE ULAŞIN