15 milyon tonluk fire sorgusu

Fiyat artışlarının önüne geçmek için Mehmet Şimşek başkanlığında toplanan Merkez Bankası’nın Gıda Komitesi ‘fire’ olarak beyan edilen 15 milyon tonluk üretimi araştıracak

15 milyon tonluk fire sorgusu
Gıda fiyatlarının pek çok ülkeye göre ortalama 4 kat daha oynak olduğu Türkiye'de piyasadaki dengeyi kurmak için harekete geçen Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek başkanlığındaki gıda komitesi ilk kararlarını aldı.

NEREYE GİTTİĞİ BELLİ DEĞİL
Dün Hazine, TÜİK, Tarım Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkililerinin de hazır bulunduğu toplantının öne çıkan başlıklarından biri de gıda ürünlerinde fire oranını azaltacak lojistik önlemler alınması oldu. Tüm Bostan Sebze Meyve Komisyoncu ve Tüccarlar Federasyonu (TÜMESKOM) Başkanı Burhan Er, 1 hafta önce Antalya'da yapılan toplantıda da fire sorununa dikkat çekildiğini söyledi. "Yılda 50 milyon tonluk üretimin 10 milyon tonunun ihracata, 25 milyon tonunun ise Hal'ler aracılığıyla iç pazara dağılıyor. Geri kalan yaklaşık 15 milyon tonluk üretim 'fire' olarak kabul ediliyor. Bu aslında gözükmeyen ve nereye gittiği belli olmayan bir üretim. Bu yüzden komitenin üretimle ilgili detayları araştırıp yıllık üretim gerçeğinin piyasaya çıkarması öngörülüyor" diye konuştu. Toplantıya katılan yetkililerin verdiği bilgiye göre alınan kararlar arasında etiket sisteminin etkinleştirilmesi, Hal Yasası'nın yıl bitmeden yasalaşması, soğuk hava taşımacılığının yaygınlaştırılması hedefleniyor.

KURUMLAR ARASI İŞBİRLİĞİ
Toplantıda gıda ürünlerinde istikrarlı arz ve fiyat oluşumunu desteklemek üzere kurulması öngörülen Erken Uyarı Sistemi'ne ilişkin kurumlar arası işbirliğinin çerçevesi belirlendi. Buna göre, üretici birlikleri üretim biçimi, rekolte, ürünün hangi illere gönderildiğini, toptancılar lojistik maliyetleri, hangi şehirden hangi fiyata ürünün alındığını ve fire oranlarını, marketler rafa gelen ürünün hangi fiyattan aldıklarını, ne kadar kârla rafa koyduklarını, maliyet kalemlerini, bankalar ise bu zincirin finansman modellerini komiteyle paylaşacak.

VERGİ VE TEŞVİK SİSTEMİ DE TARTIŞILDI
Toplantıda ayrıca üretici örgütlerinin güçlendirilmesi, toptan ve perakende ticarette rekabet koşullarının düzenlenmesi, özel tarım bankacılığının geliştirilmesi ve tarım sektöründeki vergi/teşvik sisteminin gözden geçirilmesine ilişkin yol haritası belirlendi.

BİZE ULAŞIN