Çocuk işçi çalıştıran vatan hainidir

İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin Türk hazır giyimcilerin çocuk işçi çalıştırdığı iddiasını yalanlayan İHKİB Başkanı Tanrıverdi, “Sektörü karalamak için yapılmış bir haber. Çocuk işçi çalıştıran vatan hainidir” dedi

Çocuk işçi çalıştıran vatan hainidir
İngiliz yayın kuruluşu BBC'nin merdiven altı çalışan bir işyerinde gizli kamera ile görüntülediği Suriyeli çocuk işçiler üzerinden Türk hazır giyim endüstrisini ve Türkiye'yi karalaması, sektörde tepkiye neden oldu. İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, gerçeği yansıtmayan haberle Türk tekstil sektörüne komplo kurulup sektörde tedarik yapan global markaların tehdit edildiğini kaydetti. Haberde atölyesi kullanılan işletmenin ihracatla herhangi bir ilgisi bulunmadığını anlatan Tanrıverdi, şunları kaydetti: "Çocuk işçi çalıştıran vatan hainidir. Hiçbir belge ve kanıta yer verilmeksizin merdiven altı üretim yapan bir iş yerinden hareketle habere Türkiye'nin en büyük alıcıları olan Zara, Mango, Mark&Spencer gibi firmaların adı konularak bizim üzerimizden bu firmalar tehdit edildi. Türkiye'de üretim yaptıran firmaları korkutmak için kullandıkları bu yöntemi boşa çıkaracağız." Türkiye Giyim Sanayicileri Başkanı Şeref Fayat da yıpratılan algıyı düzeltmek için hazırlayacakları gerçek üretim videolarını yerli ve yabancı PR ajansları ve sosyal medya üzerinden yayacaklarını söyledi. Fayat, "Gerçek üretimi hazırlayacağımız videolarla göstereceğiz" ifadesini kullandı.


SABAH casusluk skandalını sayfalarına taşımıştı

TÜRKİYE'YE GELİŞ ZAMANI MANİDAR
Türkiye'de 15 yaşın altında çocuk işçi çalıştırmanın yasalarla engellendiğini ve çok ağır yaptırımlarının bulunduğunu belirten Tanrıverdi, haberi yapan ekibin darbe girişiminin tedirginliğiyle "Türkiye'ye gitmeyin" çağrılarının yapıldığı bir dönemde 15 Temmuz'dan bir hafta sonra Türkiye'ye gelmesinin tesadüf olmadığını savundu. Tanrıverdi, "Yabancı bir haber kanalı muhabirinin Türkiye topraklarında kimliğini gizleyerek ve kaynağını yanlış bilgilendirerek gizlice çekim yapmasını son derece manidar buluyoruz" dedi.
BİZE ULAŞIN