Hazine’den bankaların finansman maliyetini düşürecek “kefalet” sistemi

Başbakan Yardımcısı Şimşek Hazine’nin ihracatçıya % 100, KOBİ’lere ise % 85 kefalet sağlayacak yeni kredi garanti mekanizmasına ilişkin çalışmaların tamamlandığını söyledi

Hazine’den bankaların finansman maliyetini düşürecek “kefalet” sistemi
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Hazine'nin ihracatçıya yüzde 100, KOBİ'lere ise yüzde 85 kefalet sağlayacak reform niteliğindeki yeni kredi garanti mekanizmasına ilişkin çalışmaların tamamlandığını, bununla finansmana erişimdeki sıkıntıların giderileceğini, bankaların da kredi maliyetlerinin düşürüleceğini bildirdi. Şimşek, yaptığı açıklamada, Hazine Müsteşarlığı'na portföy garanti sistemini mevcut sisteme ilave eden çalışma talimatını verdiğini hatırlatarak, KOBİ'lerin 2008 küresel finans krizinde krediye erişimde yaşadıkları sorunun çözümü için 2009'da hayata geçirilen kredi kefalet sisteminin tamamen değiştirilerek daha etkin hale getirildiğini söyledi. Çalışmaları tamamlanan Bakanlar Kurulu karar taslağı ile kredi garanti mekanizmasının yeniden yapılandırıldığını, kefalet sisteminin de kapsamının genişlediğini bildiren Şimşek, bunun KOBİ'lere, ihracatçılara ve finans kurumlarına birçok yenilik, kolaylık ve avantajlar getirdiğine dikkati çekti. Şimşek, mevcut durumda Kredi Garanti Fonu AŞ (KGF) tarafından uygulanan Hazine destekli kefalet sistemi ile istenilen hedeflere ulaşmanın mümkün görülmemesi üzerine köklü değişikliklerin yapılması ihtiyacının doğduğunu ifade ederek, yeni sistemde getirilen en önemli değişikliğin kefalette portföy garanti sisteminin uygulanması olduğunu, bununla KOBİ ve ihracatçıların bankanın talebi üzerine hiç beklemeksizin kendisine verilen kredi limiti içerisinde Hazine kefaletine sahip olacağını kaydetti. Bankanın firmaya kredi tahsisini uygun gördüğü anda Hazine kefaletinin otomatikman doğacağına, bu nedenle bir gün içinde kefalet talebinin karşılanmasının mümkün olacağına işaret eden Şimşek, bunun KOBİ ve ihracatçıların kredi temin sürecini hızlandıracağını ve kefaletin daha düşük maliyetli olmasını sağlayacağını belirtti.

REYTİNG SİSTEMİNE GEÇİLECEK
Getirilen diğer bir değişikliğin de yüksek hacimli kredi kefaleti taleplerinde mevcut sistemde KGF bünyesindeki kredi onay komitelerinin kaldırılması olduğunu dile getiren Şimşek, "Bu komiteler yerine kredi reyting sistemine geçilecek ve yeni sistem ile mevcut sistemdeki kredi onay komitesinin neden olduğu zaman kaybı ve parasal maliyetler ortadan kaldırılacak. Bu da sisteminin daha verimli çalışmasına yol açacak" dedi.
BİZE ULAŞIN