Büyümeye destekli kararlı

7 aylık faiz indirim sürecine mola veren Merkez, yeni yol haritasını da büyüme eksenine oturttu. Fırsat olursa faiz indirimi yapılacak. Aksi durumda karşılıklar inecek

Büyümeye destekli kararlı
ABD Merkez Bankası'nın aralıkta faiz artıracağı beklentisiyle doların, küresel trende paralel olarak içeride de değer kazanması üzerine yedi aydır sürdürdüğü kesintisiz faiz indirim sürecine ekimde mola veren Merkez Bankası, büyümeye öncelik verme stratejisine sadık kalacağını bildirdi. Merkez Bankası Başkanlığı koltuğuna oturduğu nisan ayından bu yana 6 kez faiz indiren Murat Çetinkaya, yılın 4'üncü Enflasyon Raporu'nu açıkladığı basın toplantısında, sadeleşme sürecini uygun bir zaman diliminde sonuçlandırmayı planladıklarını söyledi. Çetinkaya, "Atılacak bir sonraki adımın yönünün ve zamanlamasının, enflasyon görünümünü ve finansal istikrarı etkileyen gelişmelere bağlı olacağını belirtmek isterim" dedi. Çetinkaya'nın açıklamaları, Merkez Bankası'nın en az bir faiz indirimi daha yapmak için kurdaki hareketi izleyeceği şeklinde yorumlanırken, analistler zorunlu karşılıklar ile genel karşılık oranlarının da düşürülebileceğini bildirdi.

İPUÇLARI PPK'DAN ÇIKTI
Dün açıklanan ekim ayı Para Politikası Kurulu toplantı tutanakları, Merkez Bankası'nın büyümeye desteğinin devam edeceğinin net sinyalini verdi. Tutanaklarda, finansal koşulların sıkılaşması halinde zorunlu karşılıklar ile likidite araçlarının destekleyici yönde kullanılabileceği belirtildi. İntegral Menkul Değerler Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu, "Fırsat olursa faiz indirimleri devam edecek. Karşılıklarla da oynayabilir" dedi. Kapital FX Araştırma Uzmanı Enver Erkan da Merkez Bankası'nın kurun durumuna göre faiz indirimi için fırsat kolladığını söyledi.

DÖVİZ FAİZİNE SIKI MARKA
Çetinkaya, döviz kurunda belli bir seviye gözetmediklerini ancak oynaklığın önemli olduğunu söyledi. Çetinkaya, bankaların döviz mevduatına yüzde 3.5 ve üstü faiz ödemesinin nedenine ilişkin soru üzerine, "Bugün itibarıyla bu trendin özellikle yurt içi yerleşiklerin verdikleri bazı karar ve beklentilerle şekillendiğini düşünüyoruz. Ancak elbette bütün piyasa verileri gibi bunu da takip ediyoruz" dedi. Döviz rezervleriyle ilgili kaygılarının olmadığına dikkat çeken Çetinkaya, "Her ay reeskonttan 1.5-2 milyar dolar katkı geliyor" diye konuştu.

TEK SUÇLU GIDA DEĞİL
Merkez Bankası'nın dün açıkladığı Enflasyon Raporu'nda 2016 için belirlenen yüzde 7.5'lik hedef değişmezken, 2017 hedefi yüzde 6'dan 6.5'e yükseldi. Gıda konusunun dezenflasyon sürecini yavaşlatan yapısal unsurlardan sadece biri olduğuna işaret eden Başkan Çetinkaya, enflasyonda katılığa yol açan diğer yapısal konulara ilişkin çalışmaları da aşamalı olarak sunacaklarını bildirdi.

BANKALARA SUÇ ÜSTÜ
Merkez Bankası'nın Enflasyon Raporu'nun içinde yayımladığı "Yakın Dönem Kredi Gelişmeleri: Kredi Arzı ve Talebine İlişkin Bazı Göstergeler" isimli çalışma, bankacıların 'ticari kredi talebi yok' iddiasını yerle bir etti. Merkez Bankası tarafından yapılan çalışmanın özet bölümünde, "2015 yılı ortasından itibaren ticari kredi artış hızı önemli ölçüde yavaşlarken, ticari kredi-mevduat faiz farkında belirgin ve kalıcı bir yükselme olması, bu dönemde ticari krediler üzerinde arz yönlü unsurların belirleyici olduğuna işaret ediyor. Bireysel krediler tarafında ise zayıf talep etkili oldu" denildi.ÇETİNKAYA 6 AYDA NE YAPTI?
Başkanlık ettiği 7 PPK'nın 6'sında faiz indirdi
15 Temmuz sonrası bankalara sınırsız likidite imkânı sağladı
Zorunlu karşılık ve rezerv opsiyon operasyonları ile 2.3 milyar TL ve 1.3 milyar dolar ek likidite sağladı
Yastık altını ekonomiye kazandırmak için altın cinsinden tutulan karşılık oranını artırdı
Bankaların 6 milyar liralık teminatını serbest bıraktı
Reeskont kredisi limitini 20 milyar dolara çıkardı
Reeskonta kabul edilecek senetlerin vadesini 360 güne çıkardı
BİZE ULAŞIN