Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kazanacaksak adam gibi öleceksek adam gibi öleceğiz

Ankara YHT Gar açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu mücadeleyi sağa sola yalpalayarak değil hedeflerimize yürüyerek vereceğiz. Kazanacaksak adam gibi öleceksek adam gibi öleceğiz. Rabbim bizlere şehitlerimize ve gazilerimize layık bir şekilde bu mücadeleyi vermeyi nasip etsin" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kazanacaksak adam gibi öleceksek adam gibi öleceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara YHT Garaçılış töreninde konuştu. Erdoğan, Misakımilli sınırlarına değinerek, şu açıklamalarda bulundu:

"Misakımilli diyorum ya, Gazi Mustafa Kemal bir Misakımilli çizgisi çizmişti, birilerini rahatsız etti. Niye rahatsız oluyorsunuz? Ben tarih dersi veriyorum, incele, bak, ne var o Misakımilli'de? Ben Lozan dedim, rahatsız oldular. Niye rahatsız oluyorsun? Burnumun dibindeki adalar, bağırıyoruz, çağırıyoruz bu adalar bizimdi, bu adalarda bizim eserlerimiz var, tarihimiz var, camilerimiz var, kervansaraylarımız var. Rahatsız oluyor adam. Niye rahatsız oluyorsun? Bunların altına kim imza attıysa sorumludur sorumlu."

"BU MİLLET BUNUN BEDELİNİ ÖDETECEK"

"Türkiye Cumhuriyeti devletinden başka devlet tanımıyoruz." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Neymiş o, paralel devlet, FETÖ. Ne işin var senin Pensilvanya'da, hadi gel. Niye gelemiyorsun, neden çekiniyorsun? Şimdi de diyorum ki; ey tabanı ibadet, ortası ticaret, tavanı ihanet, tanımı bu, bu örgütün. Ben o tabanında kalanlara sesleniyorum; öyle veya böyle, şöyle yaptınız böyle yaptınız. Bak hala oralarda kalmaya devam ederseniz, bilesiniz ki Hakk'ın duvarına çarpacaksınız. Çünkü bu millet bunun bedelini ödetecek." ifadelerini kullandı.

"BİZ SADECE RABBİMİZİN HUZURUNDA RÜKUDA EĞİLİRİZ"

Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ankara Yüksek Hızlı Tren gar binasının milletimize hayırlı olmasını diliyorum" dedi. Dik dur eğilme bu millet seninle sloganlarıyla konuşması kesilen Cumhurbaşkanı Erdoğan, tören alanındaki vatandaşlara, "Bize asla eğilmek yakışmaz. Biz kula kul olmadık. Biz sadece ve sadece rabbimizin huzurunda rükuda eğiliriz" şeklinde cevap verdi.

Dünyanın en gelişmiş ülkelerinde ne varsa Türkiye'de de olacak. Niye kıskanıyorlar? Çalışın sizin de olsun! Niye benim ülkemde 15 Temmuz darbe girişimini yapacak alçak kansızlar çıkıyor. Onlar kansız onlar alçak! Onlarda vatanseverlik diye bir şey yok.

Cumhurbaşkanı Erdoğan burada yaptığı konuşmada şunları kaydetti:

Az önce sayın başbakan bir şeyi unuttu. Her yeri dolaştı da bizim Rize'ye uğramadı. İnşallah bir ara oraya da uğrar. Biliyorsunuz bu yıl içinde birçok açılış yaptık. Bu açılışları şimdide Avrasya Tüneli ile muhteşem bir geçişi gerçekleştireceğiz. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinde ne varsa Türkiye'de de olacak. Niye kıskanıyorlar? Çalışın sizin de olsun! Niye benim ülkemde 15 Temmuz darbe girişimini yapacak alçak kansızlar çıkıyor. Onlar kansız onlar alçak! Onlarda vatanseverlik diye bir şey yok. Hükümetimiz parlamentoya bunu getirecek bana gelince bende onaylarım. Egemenlik kayıtsız şartsız milletin! O zaman mesele bitmiştir. Batının ne dediği değil milletimin ne dediği önemli.

"Onlar kansız, onlar alçak!"

"KARDEŞİM TARİH DERSİ VERİYORUM! İNCELE BAK!"

Eserler Türkiye'nin nasıl geliştiğinin göstergesi. Şimdi önümüzde iki önemli proje var. Çanakkale Köprüsü, Kanal İstanbul Projesi. Kanal İstanbul Projesi Türkiye'nin Cumhuriyet tarihindeki en büyük projesi olacak. Bu proje ile ilgili hazırlıklarda sürüyor. Bizim derdimiz var derdimiz. Bizim bu millete sevdamız var bu vatana sevdamız var. Hep şunu söyledik; Eşek ölür kalır semeri insan ölür kalır eseri. Ne olacak öleceksin gideceksin. Biz anıt manıt istemiyoruz. 2 metreküp yere gömsünler yeter. Biz rabbimin lütfuyla engelleri aşıyoruz. Sizlerle beraber. İstiklal Harbimiz, öncesinde Çanakkale Savaşı hepsi İstiklal savaşıdır. Bugün 93. yıldönümünü kutladığımız Cumhuriyetimiz İstiklal Harbi'nin ardından kurduğumuz yoldur. Hep söyledik. İlk değil son devletimizdir. Şimdi Suriye ve Irak'ta olanlar... Misakımilli diyorum ya, Gazi Mustafa Kemal bir Misakımilli çizgisi çizmişti, birilerini rahatsız etti. Niye rahatsız oluyorsunuz? Ben tarih dersi veriyorum, incele, bak, ne var o Misakımilli'de? Ben Lozan dedim, rahatsız oldular. Niye rahatsız oluyorsun? Burnumun dibindeki adalar, bağırıyoruz, çağırıyoruz bu adalar bizimdi, bu adalarda bizim eserlerimiz var, tarihimiz var, camilerimiz var, kervansaraylarımız var. Rahatsız oluyor adam. Niye rahatsız oluyorsun. Bunların altına kim imza attıysa sorumludur.

"Kardeşim tarih dersi veriyorum. İncele bak!"

Türkiye Cumhuriyeti devletinden başka devlet tanımıyoruz. Neymiş O? paralel devlet, FETÖ, ne işin var Pensilvanya'da! Gelsene, neden çekiniyorsun. FETÖ'nün inine girdik devam ediyoruz. Nereye kaçarlarsa kaçsınlar kovalayacağız. Bize kimse mağdur edebiyatı yapmasın. Onlar kaçacak biz kovalayacağız. Mağdur şehitlerimiz, gazilerimiz ve onların yakınları.

"15 TEMMUZ BİR DÖNÜM NOKTASIDIR"

Türkiye Cumhuriyeti devletinden başka devlet tanımıyoruz. Neymiş O? paralel devlet, FETÖ, ne işin var Pensilvanya'da! Gelsene, neden çekiniyorsun. FETÖ'nün inine girdik devam ediyoruz. Nereye kaçarlarsa kaçsınlar kovalayacağız. Bize kimse mağdur edebiyatı yapmasın. Onlar kaçacak biz kovalayacağız. Mağdur şehitlerimiz, gazilerimiz ve onların yakınları. Onlar değil mi ki o gece neler yaptılar? Bu oyuna gelmeyeceğiz. Devletlerin ve milletlerin hayatlarında pekçok değişimler yaşanır. İnişler, çıkışlar olabilir. Bazı hadiseler vardır ki dönüm noktasıdır. 15 Temmuz'da bir dönüm noktasıdır.

15 TEMMUZ BİR DÖNÜM NOKTASIDIR

"ASIL HESAP; EN BÜYÜK ALLAH'INDIR"

Kardeşlerim yıllarca bu ülkede kadınımızın, kızımızın giyimi ile kuşamıyla uğraştılar. Okula sokmadılar. Devlete yaklaştırmadılar. Sen çalışamazsın okuyamazsın dediler. Bu prangaları biz kırdık. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Millete hakim değil hadim olunur. Millete efendilik olmaz. Millete hizmetkarlık olur. Dikkat edin. Kim bu millete hizmet etmişse bu millet unutmaz. Rahmetli Menderes, Turgut Özal, Necmettin Erbakan.. gibi. 15 Temmuzda bu millet cumhurbaşkanına devletine milletine sahip çıkmışsa sebebi hepsini kendisinden bilmesidir. Tek bayrak, tek devlet, tek vatan, tek millet... Bunu unutmayacaksınız. Darbecilerin saldırması bu sebeptendir. Seladan ezandan rahatsız olanlar var. Onlar dünde vardı bugünde var. Onlarda bedelini ödüyorlar ödeyecekler. 15 Temmuz gecesi millete diz çöktürebileceklerini sanıyorlardı. Onların bir hesabı vardı ama asıl hesap En büyük Allah'ındır. Onlar bunu bilmiyorlardı. Sen İstiklal Marşı'nı bilmiyor musun be cahil. Benim milletim gövesini siper ett mi, etti! Hayasızca akın durdu mu? Durdu! Bu milletle iftihar edilir. Rabbim birliğimizi, beraberliğimizi daim kılsın. Bu yol asırlık cendereden çıkış yoludur. 15 Temmuz işte böyle tarihi bir dönüm noktasıdır. 15 Temmuz'un bir başka hayırlı neticesi de dostumuzu düşmanımızı görmüş olduk. Biz ülkemizin ve milletimizin zor günlerinde yanımızda kimler var, elimizi kimler tutuyor ona bakıyoruz.

"ASIL HESAP EN BÜYÜK ALLAH'INDIR"

"KAZANACAKSAK ADAM GİBİ ÖLECEKSEK ADAM GİBİ ÖLECEĞİZ"

Irak'ta, Suriye'de sıkıntımız mı var? Biz çözeceğiz. Terör örgütlerinin tepesine balyoz gibi ineceğiz. AB bize verdiği sözü tutmuyor mu! Kendi işimize bakacağız! Ekonomide bizi zayıflatmaya mı çalışıyorlar? Hemen yeni tedbirleri hayata geçireceğiz. Artık eski Türkiye yok! 15 Temmuz saldırısıyla gördük ki bize çelme takan eksik olmayacak. Öyleyse bu mücadeleyi sağa sola yalpalayarak değil hedeflerimize yürüyerek vereceğiz. Kazanacaksak adam gibi öleceksek adam gibi öleceğiz. Rabbim bizlere şehitlerimize ve gazilerimize layık bir şekilde bu mücadeleyi vermeyi nasip etsin!

"KAZANACAKSAK ADAM GİBİ, ÖLECEKSEK ADAM GİBİ ÖLECEĞİZ"

"İŞTE ESER İŞTE ANKARA'NIN TREN GARI"

Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı açılış töreninde konuşan Başbakan Binali Yıldırım, "İşte eser işte Ankara'nın tren garı. Sayın Cumhurbaşkanım Ankara sadece Türkiye'nin değil, Yüksek Hızlı Tren ağlarının da başkenti olmaya başladı. Ankara'dan, Konya'ya, Eskişehir'e... Gelecekte Uşak'a, Manisa'ya, İzmir'e, Yozgat'a, Sivas'a, Erzincan'a, Konya, Karaman, Mersin, Antep'e velhasıl Türkiye'nin nüfusunun yüzde 55'ini oluşturan 14 vilayetimize yüksek hızlı tren ağlarını dantel gibi örüyoruz. Bu millete hizmet etmek ibadettir. Bugün dünyanın en büyük projelerini yapan ülkelerden biri Türkiye'dir. Sayın Cumhurbaşkanım sizin bir prensibiniz var. Küresel krizi aşmanın yolu büyük projeleri hayata geçirmektir. Türkiye 50 yıldır gündemden düşmeyen büyük projeleri birer birer hayata geçiriyor" dedi.

"YHT'DEN GÜNDE 150 BİN KİŞİ GEÇECEK"

Başbakan Binali Yıldırım açılış törenindeki konuşmasında şunları kaydetti:

Yola çıktığımızda Sayın Cumhurbaşkanımız bize dediki laf üzerine laf deği taş üzerine taş koyarak millete hizmet edeceğiz dedi. Hamdolsun öyle de yaptık. Ankara, İstanbul, Konya... Osmanlının bu üç başkentini birbiriyle hızlı tren hatlarıyla birleştirmiş olduk. İlk hızlı tren garını açtığımızda 28 milyon vatandaşımzı seyahat etti. Şimdi de bu modern Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı yap işlet devlet modeliyle bu hale geldi. Buradan her gün 150 bin kişi geçecek. Ankara'nın yaşam merkezi haline gelecek. Sayın Cumhurbaşkanım değerli Ankaralılar bu eserin milletimize hayırlı olmasını diliyorum.

Başbakan: "İşte eser işte Ankara'nın tren garı"

BİZE ULAŞIN