Küresel tahvil endişesi

ABD Merkez Bankası’nın faiz artıracağı beklentisi, tahvil faizlerini zıplattı. Küresel çapta talep gören dolar içeride de tarihi zirve yaptı

Küresel tahvil endişesi

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) aralık ayındaki toplantıda faiz artıracağına yönelik beklentilerin güç kazanması, küresel piyasalarda deprem etkisi yarattı. Güvenilir liman olarak görülen dolara geçişin hızlanması sonucu, tahvil piyasasında satışların güçlenmesi faizleri yükseltti. Gelişmekte olan ülke piyasalarına da yansıyan bu kaostan payını alan Türkiye'de de dolar 3.1273 TL ile tarihi rekorunu kırdı.

ABD FAİZİ 5 AYIN ZİRVESİNDE
ABD'de 10 yıl vadeli tahvillerin faizi yüzde 1.87'yi geçerek, Almanya'nın 10 yıllıkları da 0.165 ile 5 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Öte yandan ABD'de dün açıklanan üçüncü çeyreğe ilişkin büyüme verisi yüzde 2.9 artış göstererek piyasa beklentilerini aştı. Merkez bankalarının para politikalarını daha da gevşeteceğine dair beklentilerin azalması ile birlikte küresel tahvil piyasalarında satış dalgası yaşandığına işaret eden analistler, reel faizlerdeki artışın doları desteklediği görüşünde.

FED BASKISI ARTIYOR
Destek Yatırım Menkul Değerler Araştırma Müdür Yardımcısı Adnan Çekcen, 10 yıllık ABD tahvil faizinin ulaştığı seviyenin Fed baskısının arttığının bir göstergesi olduğunu söyledi. Küresel tahvil faizlerindeki yükselişe dikkat çeken Kapital FX Araştırma Uzmanı Enver Erkan ise gelişmiş ülke tahvillerinden çıkış olduğunu vurguladı. Gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinde zayıflama olduğunu bildiren Işık FX Başanalisti Gizmen Nalbantlı da, doların 3.10 TL'nin üstünde kalabileceği uyarısında bulundu. İntegral Menkul Değerler Analisti Eda Karadağ bu ay 1.2 milyar dolarlık tahvil-bono satan yabancıların tavrının belirleyici olacağını kaydetti.

'TELAŞA' GEREK YOK'
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, TL'nin dolar karşısındaki değer kaybıyla ilgili olarak, "Bizim endişe duymamızı gerektirecek bir şey yok. Aşırı oynamalar, kırılmalar olmaması kaydıyla yaşanan gelişmeleri normal olarak görüyoruz ve önümüzdeki süreçte piyasanın kendi dengeleriyle, kendi dinamikleriyle sağlayacağı seviyeler bizim için kabul edilebilir seviyelerdir" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN