Aselsan’dan yeni İHA avcısı

Aselsan askeri ve sivil alanları tehdit eden yasal olmayan İHA’lara karşı yeni bir sistem geliştirdi. İHTAR adı verilen sistem havada tespit ve takip yapabiliyor

Aselsan’dan yeni İHA avcısı

ASELSAN, kamuya ait alanlar ile ticari bölgelerin mikro ve mini boyutlardaki insansız hava araçlarının (İHA) yasal olmayan faaliyetlerine karşı korunması amacıyla hava savunma sistemi geliştirdi. İHA'ların, iniş veya kalkış yapan uçakların uçuş yoluna yakın uçurulması, kamu ve ticari alanlarda izinsiz görüntü ve ses kaydı yapılması gibi faaliyetler önemli güvenlik problemleri yaratıyor. Söz konusu araçlar doğrudan terör amaçlı olarak da kullanılabiliyor. Aselsan, bu güvenlik sorunlarından yola çıkarak İnsansız Hava Araçlarını Önleyen Hava Savunma Sistemi (İHTAR) geliştirdi. İHTAR, kamuya ait alanlar ile ticari bölgelerin mikro ve mini boyutlardaki İHA'ların yasal olmayan faaliyetlerine karşı korunmasına olanak sağlıyor. Ayrıca binaların güvenliğinden hava alanlarının güvenliğine kadar geniş bir yelpazede kullanılması bekleniyor.

ASELSAN DENİZDEKİ İDDİASINI DÜNYAYA GÖSTERDİ

RADAR VE KAMERA KULLANIYOR
İHTAR sistemi, tehdidin tespit, takip ve teşhisi için radar ve kameralar, tehdidin önlenmesi için elektronik karıştırma ve aldatma sistemleri ile tüm bu sistemlerin entegre bir şekilde çalışmasını sağlayan komuta kontrol sistemlerinden oluşuyor. Sistem, enerji santralleri, hava alanları gibi sivil tesisler ile sınır karakolları, karargah binaları gibi askeri tesislerin korunmasında sabit veya mobil olarak kullanılabiliyor. Sistemdeki radar birden fazla tehdidin tespit ve takip edilmesini de sağlıyor.
BİZE ULAŞIN