Topla tüfekle başaramadılar Kredi notu silahını çıkardılar

Topla tüfekle başaramadılar Kredi notu silahını çıkardılar

Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Erişah Arıcan, Türkiye'nin bugün yaşadığı saldırıların altında bölge kaynaklarını ele geçirmek isteyen güçler olduğunu söyledi. Bunun silahlı ve dosyalı olarak iki yoldan yapıldığını belirten Arıcan, Türkiye'nin 15 Temmuz hain darbe girişimini yaşadığı dönemde kredi derecelendirme kurumlarının saldırısının başladığını ve bunun da darbenin ikinci dalgası olarak okunması gerektiğini vurguladı.

BİAT EDEN TÜRKİYE YOK
Dünyada 2008 yılında başlayıp etkileri hâlâ süren ekonomik ve finansal krizin ülkeleri bu alanlarda başlayan serbestleşme sürecinin tersine hareket etmeye zorladığının altını çizen Prof. Dr. Arıcan, "Gelişmiş ülkeler, gelişmekte olan Türkiye gibi ülkeleri, istedikleri siyasal ve ekonomik hedeflere çekmek için ellerindeki ekonomik silahları kullanmaya başladı. Ülkemizin uluslararası siyasi alanda artan etkinliği Batı ülkelerini rahatsız etti. Onların istediği, kendilerine siyaseten ve iktisaden bağımlı, biat eden ve taşeronluk yapan bir Türkiye. Ülkemiz artık böyle bir ülke değildir ve bu kalıplara sığması da beklenemez. Türkiye faiz ve kur gibi enstrümanlarla 'dize getirilmeye çalışılan' bir ülke de değildir" diye konuştu.

ÇIĞIRTKANLAR YİNE İŞ BAŞINDA
Kredi derecelendirme kuruluşlarının darbe girişiminden hemen sonra başlayan çığırtkanlığının devam ettiğini ifade eden Arıcan, "Bu kuruluşlar, ekonomik zorluklarımızı, abartarak ve acımasızca notlandırıyor. Aslında bu yöntemle atalarının top tüfekle başaramadıklarını kredi notu silahıyla başarmaya çalışmaktadırlar. Ama ülkemiz bu silahı da bertaraf edecek" dedi.

BİZE ULAŞIN