Endüstri 4.0’da KOBİ başarısı

Küresel rekabetin yeni oyun sahası Endüstri 4.0’a Türk iş dünyası hızlı ayak uydurdu. Makineleri birbiriyle konuşturmayı başaran KOBİ patronları, çevik yapıları sayesinde önemli buluşlara imza atıyor

Endüstri 4.0’da KOBİ başarısı

Dünya ekonomilerini yeniden dizayn etmesi beklenen Dördüncü Sanayi Devrimi, nam-ı diğer Endüstri 4.0'da küresel rekabet gün geçtikçe hareketleniyor. Robotların birbiriyle konuşarak üretim yapmasını esas alan yeni modele Türk iş dünyası da hızla ayak uydurmaya, hatta bu alanda geliştirdikleri teknolojileri ihraç etmeye başladı. Zira uzmanlara göre pratik zekânın öne çıktığı yeni dönem Türk iş dünyasının zihin haritasına en uygun dönem olacak. Özellikle Sivas, Konya, Tekirdağ ve Bursa gibi illerde yenilikçi ürün patlaması yaşanıyor. Endüstri 4.0, üretimde verimliliği, zamanı ve maliyeti en iyi şekilde kullanılmayı odak noktaya koyuyor. Örneğin; Endüstri 4.0'da artık sadece robot yok, düşünen robot, inisiyatif kullanan robot var. Örneğin robotun bir yeri aksıyorsa, görevini entegre olduğu diğer robota devredecek. Gerekirse robot kendi sorununu kendisi tamir edecek.

YAZILIMLAR TÜRKİYE'DEN
Bu alanda başarılı örneklerden biri Sivas'tan geldi. Makine imalatçısı Tezmaksan ile otomotiv tedarik sektöründen ESTAŞ, endüstri 4.0 devriminin ilk somut adımını attı. Türk mühendisler tarafından geliştirilen bir yazılım ile sanayi üretimi yapan makineler kablosuz birbirleriyle haberleşmeye başladı. Tezmaksan, ESTAŞ'ta bulunan iki adet Supertech G25P-50 taşlama tezgahını bir adet Fanuc Robotu ile entegre etmeyi başardı. Böylece ESTAŞ'ta, insansız üretim modeline sağlam bir adım daha atıldı. Tezmaksan Makine Genel Müdürü Hakan Aydoğdu "Biz Türkiye'de ilk kez, Türk mühendislerimizle birlikte makineleri sanal haberleştirdik. Bunu kendi yazılımımızla gerçekleştirdik. Normal şartlarda bu haberleşme kablolar ile yapılıyordu. Bunu Wi-Fi ile gerçekleştirmeyi başardık. Makineleri konuşturarak maliyetler ciddi şekilde düşürdük" dedi. ESTAŞ Genel Müdürü Osman Mavuş ise "Robot otomasyonu sayesinde firmamız, planlamış olduğu parça adedini, belirlediği süre içerisinde tedarikçisine sağlayabiliyor. Bu sistemle, üç vardiyada kesintisiz üretim imkanına kavuştuk" diye konuştu.

FABRİKALAR CEP'E GİRDİ
Tezmaksan'ın başarıları bununla da sınırlı değil. Firma, geliştirdiği bir yazılım ile makinelerin hem ömrünü hem de verimliliğini artırdı. Türk mühendisleri tarafından oluşturulan ve 'Kapasitematik' adını taşıyan sistem, firmaların makineleri uzaktan takip ederek anlık çalışma verilerini ve tarihsel istatistiksel verimlilik analizlerini kullanıcı ve işletme sahiplerine sunuyor.

KOBİ TURU
İşadamı liderliği atlarla öğreniyor
Girişimci Sevgi Saybaşılı, kurumların genellikle orta ve üst düzey yöneticilerine liderlik eğitimlerini atların yardımıyla veriyor. Atlarla düzenlenen eğitim ve atölye çalışmalarıyla kişilerin kendi potansiyellerini ve önünde duran engelleri farketmesi sağlanıyor. Saybaşılı'nın metotlarına özellikle üst düzey yöneticilerden yoğun ilgi var.

Franchiseda garantili kazanç
Payna Grup çatısı altındaki Dilim Börek, yatırımcılara 150 bin TL'ye anahtar teslim iş fırsatı sunuyor. 7 bin 500 TL kâr garantili franchise sistemiyle de 24 ayda yatırımın geri dönüşünü sağlıyor. Dilim Börek Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Çiçek, "Büyümeyi ve yeniliklerin ışığında gelişmeyi hedef seçtik. Birçok kişinin göze alamadığı yatırımları yaptık" diye konuştu.

Uçakta yerli parçayı % 50 ucuza üretti
Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesi'ndeki kurulan BDH Bilim Deney Havacılık, Boeing ve Airbus uçaklarının bakımında kullanılan parçaları, ithal benzerlerinden yüzde 60 ila 75 daha ucuza imal etti. Firma sahibi Fatih Tunca "Pitottüpünün korunmasında kullanılan kaplamaları sadece ABD ve Kanada üretiyordu. Bunları ilk kez tamamen yerli olarak yaptık" dedi.

BİZE ULAŞIN