Büyükanneye para iş kaybını önleyecek

İSO Başkanı Bahçıvan’ın toruna bakan büyükannelere maaş önerisinde son aşamaya gelindi. Bahçıvan, “Kadın istihdamı artacak” diye konuştu

Büyükanneye para iş kaybını önleyecek
İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan'ın gündeme getirdiği, toruna bakan babaannelere para verilmesi önerisi eylülde başlayacak. Öneriye göre 0-3 yaş arası torunlarına bakan babaanne ve anneannelere para verilecek. Projenin sanayiye katkısını anlatan İSO Başkanı Bahçıvan, önerinin hem aile büyüklerine çocuklara baktığı için bir 'gönül borcu' olduğunu hem de şirketlerin yetişmiş elemanlarını kazanmaları açısından yararlı olacağını belirtti.

2 YILLIK DESTEK
Bahçıvan, "Çocuk doğuran kadınların en verimli oldukları dönemde, 2 yıla varan evde kalmaması hem şirketlerin hem de sanayinin verimliliğini artıracak. Sanayiciler yavaş yavaş insan kaynaklarına kadın eleman almamaları konularında telkinlerde bulunacak hale gelmişlerdi. Patronlar, kadın yerine erkek tercih ediyorlardı. Bu proje sorunu çözebilir" dedi. Önerdikleri bu teklifin genel kabul görmesinin kendilerini mutlu ettiğini belirten Bahçıvan, önerinin içinin hükümet tarafından doldurulacağını söyledi. Bahçıvan, "Verilecek miktar ne olacak, hangi yaş grubuna verilecek ya da yengeler ve halalara da verilecek mi, buna uzmanlar karar verecek. Ama bu proje anneanne ya da babaanneden çok memlekete yarayacak. Çünkü onlar zaten aldıkları parayı yine torunlarına harcıyor" diye konuştu. Babaannelere, çocuğun daha doğru yetiştirilmesi için küçük çaplı eğitimlerin de verilebileceğini söyleyen Bahçıvan, "Bu proje çocuklara yönelik olduğu için önümüzdeki dönemde, tüm dünyaya örnek olması ve bütçe alınabilmesi için Birleşmiş Milletler Uluslararası Çocuklara Yardım Fonu'na (UNICEF) bile önerilebilir" diye konuştu. Büyükannelere maaş projesi için şubatta, pilot uygulamanın yapılacağı İstanbul ve Bursa'da talep toplanacak. Ardından bin aile belirlenecek ve martta uygulama başlayacak. Sponsorlu pilot uygulama başladıktan en geç 6 ay sonra bir değerlendirme yapılacak. Proje başarılı olursa, en geç eylülde yaygınlaştırılacak. Doğum yapan annenin çalışma hayatına dönebilmesi için evde torun bakan büyükanneye maaş verilecek. Annenin yarı zamanlı yerine tam zamanlı çalışmayı tercih etmesine yönelik uygulama ile çocuğun bakımını üstlenen anneanne veya babaanneye aylık 400 liradan başlayan ödeme söz konusu olacak.

YAŞ SINIRI OLACAK
Böylece anne tam zamanlı istihdamda olacak ve maaşını tam alacak, üstelik büyükanne desteğiyle aileye ilave bir katkı olacak. Proje, 0-3 yaş arası çocukların bakımı için uygulanacak. Büyükanneler için bir yaş sınırı konulması bekleniyor. Ayrıca suiistimallerin önlenmesi için çalışan anneye geçmişe dönük 1 yıllık çalışma şartı getirilecek.
BİZE ULAŞIN