FETÖ’nün 809 şirketinin büyüklüğü 38.3 milyar TL

FETÖ’nün 809 şirketinin büyüklüğü 38.3 milyar TL

Fetullahçı Terör Örgütü'nün TMSF'ye devredilen ve kayyım atanan şirket sayısı 809'a ulaşırken, aktif büyüklükleri de 38.3 milyar lira olarak belirlendi. Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, bu şirketlerin yönetim organlarına toplam 241 kişinin atandığını belirterek, "Bunların milli ekonomiye kazandırılması, çalışanların mağdur olmaması, istihdamın olumsuz etkilenmemesi, varlıklarının doğru belirlenerek kontrol altına alınması ve üçüncü kişilerin haklarının korunması amaçlanıyor" dedi.

FAALİYETE DEVAM
Canikli, fona devredilen şirketlerin etkinlik ve verimliliğinin artırılarak şirket faaliyetlerinin devamının sağlanmasının hedeflendiğini belirterek, şöyle konuştu: "Ayrıca yükümlülüklerinin doğru tespit edilerek muhafaza ve kontrol altına alınması, acilen yapılması gereken iş ve işlemlerin sonuçlandırılması hedefleniyor" açıklamasını yaptı. Grup ve il bazında sınıflanan birden fazla şirkete aynı kişilerin yönetici olarak atanabildiğini anımsatan Canikli, "Satışlardan elde edilecek tutarlar yargılamanın sonuna kadar nemalandırılarak dava sonucu beklenecek. Fonun kayyım olarak atandığı şirketlere ilişkin olarak TMSF'nin bir sorumluluğu olmayıp şirketlerin tüzel kişiliği devam ediyor. Borç ve alacaklar şirketler üzerinde bulunuyor" dedi.

FİRMALAR KâRA GEÇTİ
Canikli'nin verdiği bilgiye göre, FETÖ'nün finansörü şirketler fona devredildikten sonra ticari durumları düzeldi, birçoğu iflastan kurtuldu. Ticari kayıplar ortadan kalktı, borsa değerleri yükseldi. Akredite kuruluşlar, bu şirketlerin devir tarihindeki mali durumlarının da fotoğrafını çekti. Bu raporlar ışığında hangi şirketlerin faaliyetlerini sürdüreceği, hangilerinin satılacağı ya da tasfiye edileceği belirlenecek. Şirketler soruşturmalar tamamlanana kadar TMSF tarafından yönetilecek.

40 BİN KİŞİ İNCELENDİ
Maliye Bakanlığı da FETÖ'nün finans ayağını kurutmaya yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Bugüne kadar yaklaşık 500 dosya kapsamında 40 bine yakın kişi hakkında analiz çalışması yapıldı. Geçen yıl terörizmin finansmanıyla mücadele kapsamında 100 bini aşkın şüpheli işlem bildirimi alınırken, 600'e yakın kişi hakkında savcılıklara suç duyurusunda bulunuldu. Yaklaşık 20 bin kişi hakkında ilgili kurumlarla bilgi alışverişinde bulunuldu.

BİZE ULAŞIN