İhracat rüzgârı bu yıl güçlü esecek

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, hükümetin geçen yılın ikinci yarısında peş peşe aldığı reform kararlarının etkisiyle 2017’yi sıçrama yılı ilan ettiklerini söyledi

İhracat rüzgârı bu yıl güçlü esecek
Son yıllarda dünya ticaretinde daralma yaşandığına vurgu yapan Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, 2017'ye ilişkin ise olumlu konuştu. Türkiye'nin 2016 yılında her şeye rağmen, diğer ülkelere kıyasla olumlu bir performans ortaya koyduğunu ifade eden Büyükekşi, "İhracatımızda neredeyse yok denecek kadar az bir düşüş gördük. Türkiye ihracatı 2016 yılında sadece binde 8 daralarak 142.6 milyar dolar oldu" diye konuştu.

2016'DA ÜÇLÜ REKOR KIRILDI
Türkiye'nin ihracatında gösterdiği başarılı performansın dünya ticaretinden aldığı payda da göründüğünü ifade eden Büyükekşi, "2016'da ihracatımızda yine 3 rekora imza attık. İhracatımızın dünya ticaretinden aldığı pay yüzde 0.89'a çıkarak rekor kırdı. İhracatımızın AB ithalatından aldığı pay yüzde 1.28'e çıkarak şu ana kadarki en yüksek seviyesine ulaştı. İhracatımızın dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD'nin ithalatından aldığı pay ise yüzde 0.29'a ulaştı" dedi.

2017 SIÇRAMA YILI OLACAK
Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak, hükümetin 2016 yılının ikinci yarısında peş peşe aldığı reform kararlarıyla birlikte 2017 yılını bir sıçrama yılı ilan ettiklerini ifade eden Büyükekşi, "Bu yapısal reformlar aracılığıyla, küresel ekonomilerde ve çevremizdeki ülkelerde yaşanan gelişmeleri 2017 yılında olumluya çevirmeyi hedefliyoruz" diye konuştu. Önümüzdeki dönemde başta Ar-Ge ve yenilikçilik ekosistemini güçlendirmek üzere Patent Kanunu, kitle fonlaması ve kalkınma bankacılığının yeniden yapılandırılmasına ilişkin düzenlemelerinin hayata geçirileceğini hatırlatan Büyükekşi, "Hükümetimiz tarafından peş peşe sağlanan bu reformların 2017 yılında Türkiye'ye büyük bir ivme kazandıracağına yürekten inanıyoruz. Bizler de dünya ticaretinden daha büyük pay almak için büyük çaba sarf ediyoruz" dedi.

MÜSİAD yatırım ve istihdama odaklanacak
2017'nin belirsizliklerin kalktığı bir yıl olacağını söyleyen Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, yeni anayasa ve cumhurbaşkanlığı sisteminin Türkiye için hayırlara vesile olacağını söyledi. Olpak, "Bu zor zamanlarda işadamları olarak, ayrıca bir sorumluluk taşıyoruz. Bu sorumluluk; her ne olursa olsun, direnmeye, üretmeye ve büyümeye devam etmektir. Gerçek başarılar, koşullar sayesinde değil, koşullara rağmen kazanılır. MÜSİAD olarak, daima bu çizgide hareket ettik. Her faaliyetimizde, bu söylemi eyleme dönüştürdük" dedi.

İSO güçlü Türkiye için çaba harcayacak
Türkiye'nin güçlü bir sanayi ülkesi olması hedefi ile çalıştıklarını söyleyen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan, dünyada gelişmişlik kriterlerini artık ihracat, üretim ya da istihdam değil nitelikli teknolojik üretim ve yatırım tutarının belirlediğini ifade etti. 2017'de yeni üretim çağına odaklanacaklarını ifade eden Bahçıvan, "Zihinsel emeği kullanan, çevik, yaygın ağa sahip, teknolojik gelişmelerden faydalanan, farklı küresel piyasalara ürün ve hizmet sunabilen yetenekli çalışanlar ile akıllı makinelerden yararlanan şirketler damga vuracak" diye konuştu.

Fuar sayısı artacak
2016'da 42 fuar düzenlediklerini dile getiren CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem, "2017 yılında fuar sayısını 50'ye çıkarmayı hedefliyoruz. Büyüme stratejimiz kapsamında 2017 yılında 50 milyon TL'lik bir yatırım yapmayı planlıyoruz" dedi. CNR Holding olarak 2016 yılında başarılı bir fuarcılık dönemi geçirdiklerini ifade eden Erem, "CNR Holding olarak 2015'ten başlayarak yurt dışı çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Londra ve Dubai'de ofisler açtık. 15 Temmuz darbe girişimi bizi yıldırmadı. Yabancı gazetelere ilanlar verdik. Datalarımızı yeniledik" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN