Merkez Bankası enflasyon tahminini açıkladı!

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, "İhtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapabileceğiz. Döviz piyasasında sağlıksız fiyat oluşumlarına gerekli tedbirleri alacağız" dedi. Çetinkaya, enflasyonun yıl sonunda yüzde 8 olarak öngörüldüğünü açıkladı.

Merkez Bankası enflasyon tahminini açıkladı!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, 2017 yılına ilişkin olarak birinci enflasyon raporu sunumunda konuştu

TCMB Başkanı Çetinkaya'nın konuşmasından notlar:

YIL SONU ENFLASYON TAHMİNİ YÜZDE 8

Enflasyonun, 2017 sonunda orta noktası yüzde 8 olmak üzere yüzde 6,6 ile yüzde 9,4, 2018 sonunda ise orta noktası yüzde 6 olmak üzere yüzde 4,2 ile yüzde 7,8 aralığında gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz. Enflasyonun 2019'da yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağını öngörüyoruz."

Soruları yanıtlayan Çetinkaya, kurdaki oynaklıkla ilgili olarak "Merkez Bankası finansal piyasalar açısından tüm araçları dinamik ve etkin bir birleşimde kullanmaya devam edecek" dedi.

"SORUNLARA CİDDİ BİR TEPKİ VERİLMESİ GEREKİYORDU"

Ocaktaki faiz kararına yönelik soruyu yanıtlayan Çetinkaya şunları söyledi: "Para politikamızın hali hazırda duruşu sıkı. Gerekirse ilave sıkılaştırma da masada. Ocak ayında yaşananlar döviz piyasasında gözlenen bir dengesizliği hatta referans fiyatların ortadan kalkmaya başladığına işaret ediyordu. Kurlarda gözülen aşırı volatilite ve sağlıksız fiyat oluşumu görülmeye başlandı. Buna karşılık sorunların kaynağı odaklı parasal sıkılaştırmayı hayata geçirdik. Amaç istikrarlı bir patikaya girebilmek. Kararların etkileri zaman alır. Kısa zamanda bile olumlu etki ve sinyalleri görmeye başladık. Sorunlara odaklı ve dinamik bir tepki verilmesi gerekiyordu. Bu çerçeve geçmişte uygulanan geniş faiz koridoru modeline dönüş değildir. Fark olağandışı dalgalanmalarda likidite politikası araçlarının devreye alınması. Eski faiz koridoruyla eş değildir. Yapılacak adımlar bugün itibariyle enflasyon beklentilerinde kalıcı ve ciddi iyileşme görülmediği sürece sıkılaştırma sürecek. Likidite dahil tüm araçlarla tepki vermeye devam ediyor olacağız."

"S&P'NİN YORUMUNA KATILMIYORUM"

Çetinkaya, Türkiye'nin not görünümünü düşüren S&P'nin raporunda Merkez Bankası'nın kararlarına ilişkin atıflar bulunduğunu belirterek, "Bu yorumlara katıldığımı söyleyemem" dedi.

"ADIMLAR BUGÜN İTİBARİYLE YETERLİ"

Çetinkaya, geç likidite penceresi gibi adımların beklentileri yönetmek açısından bugün itibariyle yeterli olduğunu, gerekirse adım atılacağını ifade etti.

BİR ÖNCEKİ RAPORDA BEKLENTİ NEYDİ?

Merkez Bankası'nın bir önceki raporunda enflasyon beklentisi 2017 yılı sonu için yüzde 6,5, orta vade için yüzde 5,0 olarak açıklanmıştı.

Dün sert gerileyen dolar fiyatları bugün güne 3.78 seviyesinden başladı. Piyasalar yılın ilk enflasyon raporunu ve Merkez Bankası'nın likidite adımlarını izleyecek.

Kısa vade için TL'de en kötünün geride kalmış olabileceği beklentisi dün sert gerileyen dolar/TL'de bugün yılın ilk enflasyon raporu yoğun iç veri gündemi ve TCMB'nin likidite adımları izlenecek.

Bu sabah ise saat 08.57 itibarıyla 3.7860/3.7885 seviyesinde işlem görüyor. Aynı saatte sepet bazında TL 3.9178/3.9215, euro/TL 4.0510/4.0541 seviyesinde işlem görüyor.

DOLAR MERKEZ'İN ADIMLARIYLA SERT GERİLEDİ

TCMB'nin swap olarak da bilinen adımları ve 200 baz puanlık faiz artışına denk gelen sıkılaştırma adımlarının da desteğiyle TL dün itibarıyla bu yıl ilk kez gelişmekte olan ülke para birimlerinden pozitif ayrıştı.

BİZE ULAŞIN