Otomotiv rekor tazeleyecek

Üst üste iki yıldır üretim ve ihracat rekorları kıran Türkiye otomotiv sanayisi, 2017’de de rekor hedefliyor. Üretimin 1.5 milyon adetin üzerine çıkmasına kesin gözüyle bakılıyor

Otomotiv rekor tazeleyecek
Otomotiv sanayisi, üretim ve ihracatta yakaladığı istikrarlı büyümeyi 2017'de de sürdürecek. Otomotiv Sanayi Derneği Başkanı Kudret Önen, Avrupa Birliği (AB) pazarlarındaki istikrarlı büyümenin devam etmesinin otomotiv sanayisinin üretim ve ihracat rakamlarına olumlu katkı sağladığını kaydetti. Önen, "Teşviklerle desteklenen yeni projeler, 2017 yılında özellikle ihracat bazlı üretim artışını sağlayacaktır. Elbette sanayimizin rekabetçiliğinin sürdürülebilirliği için istikrarlı bir iç pazar ile ekonomide yatırım ve satın alma kararlarının etkilenmeyeceği bir seyir büyük önem taşıyor" dedi.

İHRACAT HEDEFİ 25 MİLYAR DOLAR
Otomotiv sektörü 2017 ihracat hedefini de 25 milyar dolar olarak belirledi. Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, bu rakamın 2008'de kırılan tüm zamanların ihracatı rekoru 24.7 milyar doların üzerinde olduğunu hatırlattı. Sabuncu, ihracat artışının devamı halinde 2017 yılında adet bazında ihracatın bu seneyi de aşmasını beklediklerini söyledi.

Otomotivciler 2017'den umutlu
Pazardaki düşüş beklentisine rağmen, otomotiv firmaları 2017'den umutlu. Toyota Satış ve Pazarlama CEO'su Ali Haydar Bozkurt, "Toyota olarak baktığımızda 2017 yılında yeni modellerin etkisiyle 60-65 bin bandında toplam satış hedefimiz bulunmaktadır" dedi. Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik, "Hedefimiz daralacak olan binek otomotiv pazarında büyüyerek, yılsonunda yüzde 8.5 dolaylarında bir pazar payı elde etmek ve satışlarımızı 60 bin ila 65 bin adetlik rakamlara ulaştırmak" diye konuştu. Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş, "Markalarımız konumunu sağlamlaştıracak. Fabrikalarımızda üretilen Megane sedan yüksek performansımız olacak" dedi.
BİZE ULAŞIN