Sur Yapı 25’inci yılında İstanbul’u yeniden inşa ediyor

Sur Şirketler Grubu bünyesinde yer alan Sur Yapı, 2016 yılında da büyümesini sürdürdü. Geçtiğimiz yıl 650 milyon TL ciro elde eden Sur Yapı, 2017 yılında 2.7 milyar TL yatırımla 6 farklı bölgede 8 proje hayata geçirecek

Sur Yapı 25’inci yılında İstanbul’u yeniden inşa ediyor
2016'da 650 milyon TL ciro elde eden Sur Yapı, 2017 yılının verimlilik yılı olacağını vurguluyor. Bu yılın 2016'dan daha iyi bir yıl olacağını belirten Sur Yapı, 2017 yılında 1 milyar 100 milyon TL ciroya ulaşmayı hedefliyor. Anadolu'daki yatırım arayışlarını hızlandıran Sur Yapı, Bursa, İstanbul ve İzmir haricinde farklı bir ilde daha yatırım yapmak için çalışmalarına devam ediyor. İzmir yatırımına da hız kazandıracak olan Sur Yapı, projelendirme çalışmalarına devam ediyor.

6 İLÇEDE 8 AYRI PROJE
Sur Yapı, bu yıl Avrupa yakasında Topkapı, Kağıthane, Bahçekent'te ve Anadolu yakasında Sancaktepe, Koşuyolu, Maltepe'de 8 yeni projeye başlayacak. 2.7 milyar TL yatırım değeri bulunan 8 projede 2.558 konut ve 148 ticari alan olmak üzere toplam 2.706 bağımsız bölüm satışa çıkarılacak. Geçtiğimiz yıldan satışı devam eden projeler ile 3.531 adet bağımsız bölüme ulaşacak olan Sur Yapı, 2017 yılında 3.6 milyar TL'lik portföy yönetecek. Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas "2017 yılı 2016'dan daha iyi bir yıl olacak. Bu yıl yatırımlarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. 2017 yılı için şuana kadar planladığımız projelerle toplam 2.706 konut ve ticari alan üreteceğiz. Böylece 2.7 milyar liralık ilave yatırımı ekonomimize kazandırmış olacağız" dedi. Elmas, 2017 yılında 1 milyar 100 milyon TL ciroya ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

PERAKENDE ATAĞI SÜRÜYOR
Perakende sektöründe büyümesini sürdüren Sur Yapı, Nisan 2017 tarihinde ise Bursa Nilüfer'de yer alan Marka Alışveriş Merkezi açılışını gerçekleştirecek. Bursa'nın en fazla mağazaya sahip alışveriş merkezi olan Marka Alışveriş Merkezi ile Sur Yapı, dünyaca ünlü markaları Bursalıların hizmetine sunacak. Rezidans satışlarının devam ettiği projenin Marka Alışveriş Merkezi'nde 3 bin kişiye de istihdam sağlanacak.
Son bir yılda 1800 bağımsız bölümü sahipleriyle buluşturan Sur Yapı, 2017 yılında da teslimlerine devam edecek. Sur Yapı, Marka projesinin rezidansları, Sultanbeyli'de bulunan İlkbahar projesi ve Güneşli'de yer alan Mirage Rezidans projesinin teslimleriyle birlikte 860 milyon dolarlık yatırımı sahiplerine teslim edecek.

ENERJİYE 180 MİLYON TL YATIRIM
Sur Şirketler Grubu bünyesinde yer alan Sur Enerji ise Mersin Silifke'de bulunan Elmalı RES santralini 2017 yılının ilk aylarında devreye alacak. Eylül ayında ise Kurtini RES santralini devreye almayı planlayan Sur Enerji, iki santral ile 180 milyon TL'lik enerji yatırımını faaliyete alacak. Sur Enerji, inşası devam eden HES projelerini ise 2018 yılında faaliyete almayı hedefliyor.
Sektör büyümesini sürdürecek
Geçtiğimiz yıl büyümesine devam eden ülke ekonomisinin dünya ekonomisine paralel olarak 2017 yılında yaklaşık yüzde 5 seviyesinde büyüme kaydedeceği öngörülüyor. Türkiye ekonomisinde büyük paya sahip olan inşaat sektörünün de ülke ekonomisiyle birlikte büyümesini sürdüreceği tahmin ediliyor. Her yıl artarak büyümesine devam eden inşaat sektöründe 2017 yılında markalaşmış firmaların ağırlığı ise daha fazla hissedilecek.
Bürokratik engellerin kalkmasıyla yatırımların artacağını söyleyen Altan Elmas "Bürokrasimizde köklü bir bakış açısı var. Yatırımların devamı için bu bakış açısı değişmeli. Yatırıma başlamak isteyen bir firma uzun yıllar sürebilen bürokrasiye maruz kalabiliyor. Öte yandan bu yıl sektör olarak KDV düzenlemesi bekliyoruz" dedi.
Elmas ayrıca Avrupa'ya oranla çok yüksek olan uzun vadeli borçlanmadaki kredi faiz oranlarının düşmesi gerektiğini vurguluyor. "Özel sektör için büyük önem arz eden bu durum ile ilgili gerek kamu gerek özel bankacılık sektörüne büyük görev düşüyor. Yatırımcının önü açılmalı, yıllık yüzde 17'lerdeki fahiş faiz oranlarının aşağıya çekilmesi yatırımcının da şevkini arttıracaktır" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN