Verilerle büyüme peşindeyiz

4.5G yatırımıyla veri tüketiminde patlama yaşayan bilişim sektörüne 2017’de nesnelerin interneti ve büyük veri projeleri damga vuracak. Sektör, girişimci ekosistemine destek olarak dijital dönüşüm vizyonuna yatırım yapacak

Verilerle büyüme peşindeyiz
Türkiye'de 2017 yılında bilişim sektöründe veri kullanımındaki büyük artış tüm sektörlerin iş yapma biçimini değiştirecek. Telekom devleri internet kullanımı konusunda kotaları artırırken 4.5G ve fiber yatırımlarına devam ediyor. Veri tüketimindeki artış sağlıktan perakendeye, spordan eğitime pek çok sektörü etkileyecek. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun 16 Kasım 2016 tarihli verilerine göre Türkiye'de mobil abone sayısı 74.5 milyona ulaştı. 2015 yılı üçüncü çeyrekte 73.2 milyon olan mobil telefon abone sayısı yüzde 1.7 artışla 2016 yılı üçüncü çeyreğinde 74.5 milyonu buldu. 4.5G kullanan abonelerin sayısı 45 milyonu aştı. Kullanıcılar 4.5G uyumlu telefon arayışına geçti.
İnternet kullanıcılarının Türkiye'de üretilen servisleri daha fazla kullanması için çaba harcaması şart. Bunun için uygulama geliştiren girişimcilere destek olan ekosisteme ihtiyaç var. BTK'nın girişimci ekosistemi konusunda operatörlere hedefler koymak zorunda. Mağazalarda Türkiye'de girişimciler tarafından tasarlanmış ürünler konusunda çalışmalar yapılıyor.

ALTYAPIYA YATIRIM
Dünya 2008 yılında krize girerken Türkiye fiber internet yatırımına hız verdi. 2009 yılında 3 cep telefonu operatörü 3G altyapısı yatırımına devam etti. 2016 yılında ise yine 3 operatör darbe girişimine ve kriz beklentilerine inat 4.5G şebekesine yatırıma devam ediyor. Fiber internet yatırımlarına devam ederken bir yandan da 4.5G mobil altyapası ile tüketicinin kullanacağı servisler inşa ediyor. Sadece altyapı değil, yenilikçi projelerin, yeni girişimlerin ortaya çıkmasını sağlayacak ekosistemin oluşması için çaba harcamak zorundayız.

Girişimci olmadan büyüme olmaz!
Küresel devler girişimci modeline geçerken Türkiye benzer model üzerine detaylı projeler hazırlanıyor. Türkiye kimi zaman bürokrasi kimi zaman regülasyon sebebiyle yeni teknolojileri hayata geçirmekte gecikiyor. Telekom şirketleri, Türkiye'den gelir elde eden Google, Facebook, Microsoft, Amazon ve Apple gibi şirketlerin girişimci ekosistemine destek olmaları şart.
BİZE ULAŞIN