Ziraat kredi vererek büyüyecek

Son yıllarda bilanço büyümesini krediler üzerinden gerçekleştiren Ziraat Bankası, 2017‘de KOBİ ve tüketici kredilerinde ivmenin devam etmesini bekliyor. Genel Müdür Hüseyin Aydın, “Kredi ağırlıklı büyüme devam edecek” dedi

Ziraat kredi vererek büyüyecek
Bankacılık sektörünün hemen hemen tüm segmentlerde lideri olan Ziraat Bankası, 2017'nin Türkiye için daha iyi bir performansın sergilendiği yıl olmasını bekliyor. 15 Temmuz, Moody's'in not indirimi, jeopolitik sorunlar benzeri tecrübe edilen tüm olumsuzluklara karşın Türkiye'de anayasa referandumu ile öngörülebilirliğin artacağını ifade eden Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, daha uyumlu para ve mali politikalar ile hükümetin açıkladığı yeni teşvik paketlerinin de desteğiyle yatırımların hız kazanacağını belirtti.

REEL SEKTÖRE TAM DESTEK
2016'daki tüm olumsuzluklara rağmen, yetersiz görünse de, dünya geneline nazaran Türkiye'nin önemli bir büyüme oranı sağladığına işaret eden Aydın, bankacılık sektörünün bu büyümeye daha fazla katkıda bulunmaya çalıştığını söyledi. Aydın, "Kredi artış hızı yavaşlasa da reel sektörün desteklenmesine devam edildi. Son dönemde yapılan düzenlemelerin etkisi ile tüketici kredilerinde önemli bir artış kaydedildi. Ayrıca finansmana erişim konusunda sıkıntı yaşayan küçük ve orta büyüklükteki firmalara yönelik olarak kredi koşullarında iyileştirmeler yapıldı ve bu kredilerde de bir ivme başladı. Hem tüketici kredilerinde hem de KOBİ kredilerinde 2017 yılında da bu ivmenin sürmesi ile kredilerde yüzde 12-15 seviyesinde bir artış bekleniyor. Mevduatın da benzer şekilde büyüme kaydetmesi ve kredi / mevduat oranının yatay bir seyir izlemesi de hedefimiz" dedi.

ORTALAMADAN HIZLI BÜYÜME
Ziraat Bankası'nın sektörün lider bankası konumunda bulunduğuna dikkat çeken Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bankamız, son yıllarda bilanço büyümesi kredilerini sektörden daha hızlı artırarak gerçekleştirmiş ve kredi pazar payını sürekli artırmıştır. Küçük ve orta ölçekli firmaların finansmanı konusunda öncü olmuş ve bu kredilerin ivme kazanmasını sağlamıştır. 2017 yılında KOBİ ve tüketici kredilerindeki ivmenin bir süre daha devam etmesini ve bunun da finansal istikrarı bozmadan ekonominin büyümesine katkı sağlamasını bekliyoruz. Tarımın tüm değer zincirini finansal olarak en büyük destekçisi olmaya devam edeceğiz. Tarımın daha fazla endüstrileşmesi de ana gündemimizde yer almaya devam edecek."

VERİMLİLİK ODAKLI ÇALIŞMA
Bugüne kadar olduğu gibi 2017 yılında da verimlilik odaklı çalışmaya devam edeceklerinin altını çizen Hüseyin Aydın, sözlerini şöyle tamamladı: "Verimlilik ile sağlanan kârın öz kaynakları desteklemesi yoluyla kredi ağırlıklı büyüme stratejimizi sürdüreceğiz. Yüzde 15'ler civarında bir kredi büyümesini hedefliyoruz. Sürekli olarak geliştirmeye devam ettiğimiz ve en önemli aktiflerimiz olarak gördüğümüz müşterilerimize ulaştığımız tüm hizmet noktalarımızı daha etkin hale getirmek için yatırımlarımızı sürdüreceğiz."
BİZE ULAŞIN