Cumhurbaşkanlığı sistemi yabancı girişini hızlandıracak

Cumhurbaşkanlığı sistemi yabancı girişini hızlandıracak

Yatırımcılardan cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine ilişkin pozitif geri dönüşler aldıklarını belirten Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Arda Ermut, "Bu, çok vaatkâr bir sistem çünkü bütün kamu kurumlarının daha etkin bir şekilde çalıştığı, kararların hızlı alındığı ve yatırımcı süreçlerine daha hassas bir yapıdan bahsediyoruz. Adımların da hızlıca atılmaya başlanmasıyla, doğrudan uluslararası yatırım girdisine de bunun pozitif etkilerini görmeye başlayacağız" dedi. Türkiye'nin son yıllarda Japonya ve Çin'den yatırım çekme potansiyelinin ortaya çıktığını hatırlatan Ermut, özellikle dünyanın yedinci büyük bankası Bank of China'nın da Türkiye'de faaliyete başlamasıyla bu potansiyelin daha da artabileceğine dikkat çekti.

ENERJİ ÖNE ÇIKACAK
Bu yılki gelişmeler arasında enerjide daha büyük montanlı projelerin gerçekleşeceğini aktaran Ermut, "Ayrıca, finans sektörüyle ilgili takip ettiğimiz projelerde bu yıl ciddi gelişmeler olmasını bekliyoruz. Gayrimenkul ile turizm sektöründe beklentilerimiz mevcut" dedi.

KAYIPLAR TELAFİ EDİLİR
2017 yılından umutlu olduklarını ifade eden Ermut şöyle konuştu: "Yatırımcılar, işlerinin öngörülebilir bir şekilde halledildiği, bürokratik süreçlerle veya siyasi istikrarsızlık gibi sorunlarla işlerinin uzayıp engellenmediği bir ortamda iş yapmak isterler. Yatırımcıların beklentisinin ve bize sordukları soruların da aslında biraz daha kamu reformu noktasında kümelendiğini görüyoruz."

BİZE ULAŞIN