Beyaz eşya ÖTV oranı kalktı mı? - Ev eşyalarında ÖTV oranı sıfırlandı!

Bakanlar Kurulu kararıyla beyaz eşya, mobilya ve elektrikli ürünlerde ÖTV oranı 30 Nisan'a kadar kalktı. Bu haberlerin ardından vatandaşlar elektrikli ürün ve beyaz eşyalarda ÖTV oranı haberlerini ziyaret etmeye başladı. Peki ÖTV oranı hangi ev eşyalarında kalktı? Ötv oranı hangi tarihe kadar sıfırlandı? Bu başlık altından tüm gelişmelere ulaşabilirsiniz.

Beyaz eşya ÖTV oranı kalktı mı? - Ev eşyalarında ÖTV oranı sıfırlandı!
Bakanlar Kurulu kararına göre ev eşyalarında ÖTV oranı kalktı. Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında da yayınlanan haber sonrası ''ÖTV oranı hangi eşyalarda kalktı?'' sorusu merak konusu oldu. Klima, buzdolapları, derin dondurucular, gazla çalışan su ısıtıcıları, termosifonlar, çamaşır ve çamaşır kurutma makineleri, bulaşık makineleri, elektrik süpürgesi ve küçük ev aletlerine uygulanan ÖTV 30 Nisan'a kadar sıfırlandı. ÖTV oranı kaldırılan ev eşyalarına haberimizden ulaşabilirsiniz. İşte tüm detaylar...

BEYAZ EŞYALARDA ÖTV ORANI KALKTI


Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan konuya ilişkin klima, buzdolapları, derin dondurucular, gazla çalışan su ısıtıcıları, termosifonlar, çamaşır ve çamaşır kurutma makineleri, bulaşık makineleri, elektrik süpürgesi, gıda ve meyve presleri ile elektrikli küçük ev aletlerine uygulanan ÖTV'yi 30 Nisan'a kadar sıfırladı.

MOBİLYALARDA ÖTV YÜZDE 8'E DÜŞTÜ

Bakanlar Kurulu kararıyla ayrıca, ahşap ve plastik mobilyalar, koltuklar ve büro mobilyalarına uygulanan ÖTV oranı da 30 Nisan'a kadar yüzde 8 olarak tespit edildi.

AĞBAL: BÜTÇEYE MALİYET 1 MİLYAR LİRA

Maliye Bakanı Naci Ağbal, ÖTV ve KDV'de yapılan düzenlemelerin bütçeye yaklaşık 1 milyar liralık maliyeti olacağını söyledi. Ağbal, "Satış hacimlerindeki artışla bu maliyet daha da aşağı tutarlarda kalacaktır" dedi.

ERKEN EMEKLİLİKTE SON DURUM! - EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR İÇİN MÜJDELİ HABER GELDİ Mİ?

KONUTTA KDV DÜZENLEMESİ YAPILDI

Aynı Bakanlar Kurulu kararıyla, yapı ruhsatı 1 Ocak 2013 ile 31 Aralık 2016 arasında alınmış konut inşaat projeleri ile kamu tarafından ihalesi 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren yapılan konut inşaatı projelerinde; metrekare vergi değeri 500 TL - 1,000 TL arasında olan konutların tesliminde yüzde 8 KDV uygulanması hüküm altına alındı.

Bu kapsamda, metrekare vergi değeri 1,000 TL ve üzeri konutların tesliminde uygulanacak KDV oranı da yüzde 18 olacak.

Yapı ruhsatı 1 Ocak'tan sonra alınan konut inşaatı projeleri ile kamu tarafından ihalesi 1 Ocak'tan itibaren yapılacak konut inşaatı projelerinde ise metrekare vergi değeri 1,000 TL ile 2,000 TL arasında olan konutların tesliminde yüzde 8, 2,000 TL üzerinde olan konutların tesliminde de yüzde 18 KDV uygulanacak.

BİZE ULAŞIN