Son dakika: Dolar ve euro çakıldı, borsa coştu!

Dolar, Merkez Bankası'nın 2 puana ulaşan sıkılaştırma adımlarına devam etmesi ve ABD Merkez Bankası'nın ileriye dönük mesajlarda Mart ayında faiz artışı yapabileceğine ilişkin belirgin bir sinyal vermemesi sonrası gelişmekte olan ülke para birimlerine artan girişlerle 10 Ocak'tan beri en düşük seviyeye geriledi. Sabah saatlerinde 3.7590 seviyesine kadar yükselen kur TDİ verisi sonrasında 3.7133 seviyesini gördü. Şu saatlerde ise yüzde 0.98 kayıpla 3.69 seviyesinden işlem görüyor. Euro/TL ise yüzde 1'den fazla kayıpla 3.9980 seviyesinde seyrediyor

Son dakika: Dolar ve euro çakıldı, borsa coştu!

10 OCAK'TAN BERİ EN DÜŞÜK SEVİYEDE

Dolar/TL Merkez Bankası'nın 2 puana ulaşan sıkılaştırma adımlarına devam etmesi ve ABD Merkez Bankası'nın ileriye dönük mesajlarda Mart ayında faiz artışı yapabileceğine ilişkin belirgin bir sinyal vermemesi sonrası gelişmekte olan ülke para birimlerine artan girişlerle 10 Ocak'tan beri en düşük seviyeye geriledi.

DOLARDA İBRE 3.58 TL'YE DÖNDÜ

Dün sabah itibarıyla sert bir şekilde aşağı yönlü bir seyir izleyen kur gün içinde en düşük seviye olan 3.7190'a kadar geriledi. Kapanışını ise 3.7352 seviyesinden gerçekleştirdi. Sabah saatlerinde 3.7590 seviyesine kadar yükselen kur TDİ verisi sonrasında 3.7133 seviyesini gördü. Şu saatlerde ise yüzde 0.98 kayıpla 3.69 seviyesinden işlem görüyor.

ABD VERİLERİ DOLARI YERLER BİR ETTİ

ABD'de açıklanan tarım dışı istihdam verisi, doları yerle bir etti. ABD'de tarım dışı istihdam ocak ayında 227 bin artış ile beklentilerin çok üzerinde gelse de, saatlik kazançların beklentilerin çok altında artması dolarda sert satışlara neden oldu. Dolar TL karşısında yüzde 1'den fazla değer kaybederek 3.70 TL'nin altına indi.

EURO 4 TL'NİN ALTINDA

Euro da ABD verilerinin ardından 4'ün altına gerileyerek 3,9923'ü gördü

TL DOLAR KARŞISINDA EN FAZLA DEĞER KAZANAN PARA OLDU

TL, şu an itibarıyla dolar karşısında dünyanın en fazla değer kazanan para birimi oldu. Merkez Bankası'nın likidite önlemleri ile müdahale etmesinden bu yana dolardaki düşüş yüzde 6.3'e ulaştı. Doların 3.70 TL'nin altında kalması durumunda, 3.58 TL'ye kadar gerilemesi bekleniyor.

BORSA ADIM ADIM REKORA KOŞUYOR

Geçen yıl yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen yüzde 8 yükselen Borsa İstanbul, bu yıl yükselişini hızlandırdı. Yıl başından bu yana dünyanın en fazla yükselen ikinci piyasası olan Borsa İstanbul'da endeks dün 88 bin seviyesini de aştı. Borsa İstanbul Gezi Parkı olayları öncesinde 93 bin puan ile tarihi rekor kırmıştı. Son üç haftada 600 milyon dolarlık yabancı girişi olan Borsa İstanbul'un, hükümetin ekonomiyi canlandırmak için aldığı kararların olumlu etkisiyle ilk hedefinin 90 bin puan olduğu belirtiliyor.

TRUMP'TAN DOLAR POLİTİKASINA ELVEDA SİNYALİ

Trump'ın danışmanı Peter Navarro'nun açıklamaları, yeni hükümetin yaklaşık 20 yıldır uygulanan güçlü Dolar politikasını terk etmeye hazır olduğuna dair en güçlü sinyallerden biri oldu.

BİZE ULAŞIN