Doğalgazsız il kalmayacak

Doğalgazsız il kalmayacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye'de doğalgazın ulaşmadığı il kalmaması için harekete geçti. Doğalgaz gitmeyen Hakkari, Şırnak ve Artvin'e de doğalgazın götürülmesi için Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) ihale ilanına çıkması kararlaştırıldı. İstekli şirketler 27 Şubat tarihine kadar kuruma yeterlilik başvurusu yapabilecek. Bugün itibarıyla 76 il, 292 ilçede yaklaşık 41 milyon aboneye doğalgaz ulaştırılmış durumda. Ağrı ve Tunceli'ye de kısa sürede doğalgaz ulaştırılması için çalışmalara başlandı. EPDK, 9 Şubat'ta Artvin, Hakkari ve Şırnak için de doğalgaz dağıtım lisansı ihalesine çıkılmasını kararlaştırdı. Yapılan inceleme ve değerlendirmeler neticesinde ihalenin kapsamı Hakkari, Şırnak, Yüksekova, Cizre, İdil, Silopi ve Artvin olarak belirlendi.

İHALE BİR AY SONRA
Kurum, mart ayında yeterlilik başvurusunda bulunan şirketleri inceleyecek. Şartname hazırlığını tamamlayacak. Mart sonu veya nisan başında söz konusu ihaleye çıkılacak.

2019'DA 81 İLE GAZ GİDECEK
Ağrı ve Doğubayazıt ile Tunceli ihaleleriyle birlikte hali hazırda 78 il için ihale süreçleri tamamlanmış oldu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, 2019'da 81 ilin tamamı ile 450 ilçe ve 48 milyon nüfusa doğalgaz ulaştırmayı hedefliyor.

BİZE ULAŞIN